Na, ez az a mondat, ami egy szülőnél kétségkívül kiveri a biztosítékot. Lehet ovis, alsó vagy felső tagozatos a gyermekünk, a szünetekben mindig többször találkozunk az idézett szavakkal.

Általában az időnk és a türelmünk is kevés, ráadásul a pénztárca is lapos. Mégis mit tehetünk, hogy se ők, se mi ne unjuk halálra magunkat?

anyu-unatkozom-kezdo.jpg

1. A túlélés első számú szabálya napirend. Mert az, hogy szünet van, még nem jelenti, hogy délig ágyban lehetünk. A gyermekeknek szükségük van a rendszerességre, ezért ügyeljünk rá, hogy minden nap nagyjából ugyanabban az időben keljenek – úgy 8–8.30 körül – és este tízkor feküdjenek le. Szabjuk meg azt is, hogy mikor és mennyit tölthetnek a számítógép és a televízió előtt.

2. Érdemes odafigyelni a rendszeres étkezésre is. Egyik főétkezést se blicceljük el a szünetre hivatkozva. Minden gyerek örülne annak, ha reggelire nutellás kiflit, ebédre fagylaltot, vacsorára meg pizzát kapna. Mi viszont biztosan nem szeretnénk, hogy szemünk fénye búgócsigaként pörögjön egész nap körülöttünk a rengeteg cukor miatt. Különösen figyeljünk az édes, rikító színekben parádézó üdítőitalokra, ugyanis egyes ételszínezékek viselkedési zavarokat idézhetnek elő.

3. A házimunka is lehet szórakoztató és már a legkisebbeket is érdemes bevonni a teendőkbe. A cipők elrakásához, az ágyak bevetéséhez vagy épp a paradicsom leszedéshez nem kell diploma. Hirdessünk otthon tisztasági versenyt – épp úgy, mint a táborokban. Még jobb móka, ha nem csak a gyerekszobákat pontozzuk, hanem a szülők is beszállnak a hálóval. Pontozni pedig áthívjuk a legjobb barátnőnket vagy a nagyit – úgyis rég beszéltünk már!

A falusi gyerekek számára a legnagyobb kaland a város, a városinak pedig a falu. Ha a nagyszülőkkel nem tudjuk megoldani a váltást, talán akad olyan városi/falusi barátnőnk, ismerősünk, aki szívesen cserélne velünk. Mondjuk, három napig mi vigyáznánk az ő gyermekeire is, aztán három napig ő a miénkre. Ne gondoljuk azt, hogy rossz szülők vagyunk, csak mert pár nap jólesik a gyermekeink nélkül!

4. A gyermekek számára az együttlét a fontos. Teljesen mindegy, hogy a parton vagy a panel előtti füvön, csak érezzék, hogy fontosak. Egy esti biciklitúra vagy görkorcsolyázás a közeli tópartra vagy folyópartra jó szórakozás, főleg, ha piknikkel kötjük össze. A hátizsákba befér a labda meg a teniszütők, a kis mozgás után pedig senki sem válogatós. A víz mellett a pástétomos kenyér meg a tegnapi barackos lepény fejedelmi vacsora!

5. A gyerek két dolgot szeret: építeni és rombolni. Ne haragudjunk meg érte, ha a fotel matracaiból bunkert épít, sőt, hagyjuk, hadd táborozzon benne.  Ha akar, benne is alhat, majdcsak rájön, milyen kényelmetlen a földön feküdni.

6. A táborozást a legtöbb gyermek szereti: hát táborozzunk az udvaron vagy a nagyi kertjében. Sátorban aludni igazán nagy kaland. Este tábortűz, szalonnasütés meg egy jó kártyaparti, és még mi is jól érezzük magunkat.

elofizetes_uj_no_0.png

7. Ha az eső miatt bennragadunk, készítsünk társasjátékot. A hozzávalók egy nagy karton és pár ceruza, esetleg néhány jól sikerült fénykép a családról. 

8. Nagyobbacska gyerekekkel rendezzünk olvasóéjszakát. Ehhez a legjobb, ha összegyűjtünk a rokonságból mondjuk 5-6, olvasni tudó lurkót. Mindegyikük elhozza magával a kedvenc könyvét, bemutatja a többieknek, és felolvas belőle egy rövid részletet. Majd következnek az ellenőrzőkérdések. És most az egyszer elég éjfélkor lámpát oltani!

9. Az utazás mindig élvezetes, de autóval már kissé unalmas. A változatosság kedvéért menjünk autóbusszal vagy vonattal. Nem kell messzire utaznunk, elég, ha a nagyit látogatjuk meg így.

Vagy nézzünk körül a városban – na de úgy, mint egy idegen. Vigyünk magunkkal fényképezőgépet és hagyjuk, hogy csemeténk lefotózza a kedvenc helyeit. Közben meséljünk neki az egyes épületekről, nevezetességekről. Előtte otthon rajzoljunk egy térképet és hagyjuk, hogy gyermekünk legyen a túravezetőnk.

10. Ha már végképp nem tudunk mit csinálni, akkor irány a konyha. Készítsünk el együtt egy könnyű muffint vagy bögrés sütit. Persze, ez így jóval nagyobb macera, mintha egyedül csinálnánk, de a gyerekek garantáltan élvezik a nyalakodást.

11. Rajzoljunk! Hogy érdekesebb legyen, ne papírra, hanem a ház előtti járdára. Rendezzünk versenyt és vonjuk be a panelházi anyukákat is.

12. Ami pedig a legfontosabb: legnagyobb igyekezetünk ellenére is lesznek üresjáratok, és előfordul majd, hogy csemeténk unatkozik. Ilyenkor csak legyintsünk egyet és hagyjuk, hadd unatkozzon. Annak idején mi se haltunk bele.

L. Horváth Katalin
Cookies