Kétszáz méterrel vagyunk a tengerszint felett, a bényi szőlőhegyen. Árpás Lajos és fia, Árpás Bálint telepítettek ide fenyőt. A legmagasabb pontra épített kápolnájukból* rálátni a bényi kéttornyú templomra.
Sokak szerint az ünnep meghittségét az élő fa adja. A határmelléki magánárudák zöme főleg Zala és Vas megyéből szerzi be a piacérett fenyőt: itt egész falvak termesztik haszonnövényként, erre a célra létrehozott ültetvényeken.
Mikor Árpásék megtudták, hogy a feleség, Borika rákkal küszködik, felfelé néztek, az égre. S elhatározták, építenek egy kápolnát, hogy magasabbról tudjanak imádkozni. Angyalok kísértek az utunkon, mikor meglátogattuk Árpásék ültetvényét...
A karácsonyfa egy termék: azért termesztik, hogy felhasználjuk. Nem erdőket vágnak ki miatta. A fenyő éppolyan termény, mint a gabona vagy a paradicsom. Attól nem lesz senki környezettudatos, ha műanyag fenyőfát vesz. A műanyag környezetszennyező. Azt majd később megtaláljuk az óceánokban, a halakban, az emberi szervezetben.
A termelők a piacérett karácsonyfát 8-10 év után vágják ki. Addig oxigént termel, szóval az emberiség hasznára van. A fenyőfa-gazdálkodás lényege: amennyit kivágnak, ugyanannyit ültetnek vissza.
Jobb a földlabdás fenyő?
Az őstermelő Árpás Lajos (Bény) tanácsai
- A földlabdás fenyő sem megoldás a fenntarthatóságra! Nehéz úgy kiásni, hogy a gyökérzete egészséges maradjon. Többen megpróbálkoznak a kiültetéssel, de keveseknél éled meg. Erre is vannak szabályok. Ha valaki megvesz egy földlabdás fenyőt, majd beviszi a 24-25 fokos szobába, utána hirtelen kirakja a szabad levegőre, akkor sokkot kap. Fokozatosan kell hozzászoktatni a hűvösebb hőmérséklethez.
- Először ki kell vinni a nyári konyhába, a kazánházba, aztán ki a kamrába, és végül a szabadba. Ekkor van rá esély, hogy megmarad. Tilos azonnal kivinni, és még a februári fagyos földbe ültetni.
- Szabályok kiültetéskor: minél kisebb a fa, annál jobban átvészeli a kikerülést. Egyméteres fa esetében harminc centi átmérőjű földlabda, vagyis gyökérzet szükséges a túléléshez. Mielőtt bevinnénk a fát a szobába, előtte szoktassuk: nulla fokból nem lehet beállítani a radiátor mellé: először tegyük a garázsba, pár napra a 12 fokos kamrába és így tovább. Közben kétnaponta öntözzük, permetezzük vízzel.
- A fokozatosság elvét betartva készítsük elő a kiszoktatásra is. A zsákon csak lyukat vágjunk, azzal együtt ültessük el. Vízzel iszapoljuk be, s a tövét takarjuk be szalmával.