Nem csak az erdőket lehet karöltve gondozni a határon túli együttműködés keretében – a fogainkat is magyar orvosok teszik rendbe. (Csak azért fizetnünk kell.) De már a gyerekeket is magyar kórházban szüljük, és gerincműtétre is átjárunk Magyarországra. Miért, hogyan, minek? Orvosturizmus velünk és rólunk.

Borika alsó fogsorát rakatta rendbe, gyöngyfogakat kapott. György ismerőse itthon 2000 eurót fizetett a komáromi fogorvosánál, de olcsó húsnak híg a leve. Igen, ma ott tartunk, hogy egy új fogsor többe kerül, mint egy autó. Lassan el kell felejteni, hogy a mosoly ingyen van! (S György itt mosolyog egy széleset.)

orvosturizmus-a-hataron-tulra-kezdo.jpg

Papa Bősről indult el, hogy árajánlatot kérjen a legfelkapottabb győri fogklinikán, mivel tudta, hogy az ép fogsor időskorban több mint fél egészség. Hazatérése után összeült a családi kupaktanács, hogy meghallgassák. Vajon mennyibe kerülne a csavaros implantátum, mert nem kell neki billegő műfogsor, az mindig kiesett a szájából. „Hatezer eurót mondott az orvos, s megint ráharaphatok a kolbászra” – mondta papa. „Ejnye, papa, biztosan elértette. Hatszáz vagy ezerhatszáz euró lesz az” – mosolyogtak a gyerekek. Aztán kiderült, hogy papának igaza van. A teljes rekonstrukció még ennél többe is kerülhet, ám cserébe hibátlan mosolyt és kényelmes harapást kap a páciens.

A hiány szülte

Az orvosi vagy egészségturizmus olyan utazásokat jelent, amelyek során a beteg saját döntéséből egészségügyi beavatkozáson vesz részt. Magyarán, míg pár nap alatt megépítik a teljes fogsorát kerámiából, addig wellness, masszázs és egyéb kényeztetés vár rá. Míg kicserélik a térdprotézisét, jókat eszik egy ötcsillagos hotel menüjéből. Persze ez csak a gazdagabb népek kiváltsága: ők azok, akik repülőre ülnek, és a világ bármely pontján igénybe veszik a legjobb – vagy épp a hazainál sokkal olcsóbb – szolgáltatásokat. Hajátültetésben például az első helyen a török klinikák állnak, fogászati turizmusban pedig Budapest: ide zarándokolnak a németek és az osztrákok, hogy komplett szolgáltatásokat vegyenek igénybe, sokszor az otthoni ár töredékéért.

Esetünkben azonban nem erről van szó, a mi határ menti orvosturizmusunkat a hiány szülte. A hazai ellátás képtelen kezelni vagy érdemben ellátni a betegeket, ezért indulnak az itteni magyarok a határon túlra, magyarországi rendelőkbe és klinikákra. A magyar orvosok szépen beszélnek velük, a klinikák felszereltsége sokkal-sokkal jobb, mint az hazaiaké. Mi az ellátást nem olcsóbban kapjuk, hanem a hazai keresetekhez képest sok pénzért (arról nem is beszélve, hogy a műtétek zömét itthon állná az egészségbiztosító).

A nyomor azonban nem szeret álmodni: jól tudjuk, hogy a műtétre itthon várni kellene, vagy hiányoznak a korszerű gépek és az ügyes sebészkezek (pedig a modern diagnosztika a sikeres orvoslás kulcsa). Ma már a szlovák ajkúak is felfedezték maguknak odaát a „jó” helyeket: tolmácsol a szomszéd vagy az itteni magyar ajkú nővér, aki odaát dolgozik.

József esete

József csak akkor ment fogorvoshoz, amikor nagyon muszáj volt. Fogorvosa, a csinos Alexandra csak toldozgatta a károkat József férfiasan sárgás fogazatában. A gyerekorvos ugyanis annak idején mindig tetraciklint írt fel neki, de később is rengeteg antibiotikumot szedett. (Sok gyógyszer károsítja a szájnyálkahártyáját, a tetraciklin például elsárgítja a fogakat.) Egyébként a szájüreg nedves közege kész tökély a baktériumok számára, s a „jó baktériumok” már itt elkezdik a táplálék lebontását. Az antibiotikum azonban elpusztítja ezeket a baktériumokat, mire elszaporodnak a gombák. És így tovább.

József ötvenöt éves korára már csak vicsorgott a hiányos fogsorával. Akkor már rég Ausztriában dolgozott, s jól tudta, hogy az osztrákok a magyar fogorvosokat szeretik, mert Ausztriában a fogorvos osztrák pénztárcával mérve is drága mulatság. Így került Mosonmagyaróvárra – ez a város a fogászati turizmus egyik Mekkája. Röntgen felvétele láttán a szívéhez kapott, mert csak a lenti fogsorát lehetett megmenteni. Az operáció után a klinika hotelrészlegében töltötte az éjszakát, hat hét múlva pedig begyógyult ínyére rácsavarozták az új fogsort. Azóta is eljár az éves kontrollra, ahol megvizsgálják, minden rendben van-e az ínyével. És ez mind benne van az árban. József új fogsorával büszkén mosolyog, mert osztrák biztosítója fedezte költségei 70 százalékát. (Csak elküldte a német nyelvű számlát, amelyet a klinikán kapott.)

elofizetes_uj_no.png

Mi van nálunk?

A negyvenéves Bálint örök életében félt a fogorvostól, de csak eljött a nagy nap. Legutóbb már a tátrai kiruccanásukból is előbb haza kellett jönnie, mert megint feldagadt az ínye. Ekkor döntésre jutott, másnap elindult Pozsonyba... Az első klinikán, amelyik egyben implantációs központ is volt, egy idegen akcentussal beszélő orvos fogadta (albán lehetett), aki a CT-vizsgálat után azzal eresztette útnak: majd megküldik az ajánlatot. Egy hónapig várt az e-mailre, s a mosolytervezési ajánlat végül kétéves kezelési idővel számolt: 22 ezer euróba került volna az új fogsor. A másik helyen fiatal, profi csapat fogadta: tőlük már három nap után megjött az e-mail, de az ajánlott ár, a 18 ezer euró csak a mosolyig oldotta meg a gondjait.

Végül ő is Győrt vette célba – a Solydent klinikát egyik falubelije ajánlotta. Itt minden más volt: a röntgen után az orvos azonnal felvázolta a lehetőségeket a hozzávetőleges árkalkulációval együtt. Bálint végül az All on 4 implantátumot választotta: ezt teljes foghiányra ajánlják. Fogpótlást jelent teljes híddal, amelyet csak négy fogászati implantátum tart. (Ezek műgyökerek, amelyek valójában csavarok: rajtuk nyugszik az egész felső fogsor, segítségükkel van beleágyazva a csontba.) Nyolc alkalommal kellett megjelennie a klinikán, 10 ezer eurót fizetett, de alul is be kellett tömni két fogát, illetve szedálást is kért, hogy a beavatkozást el tudja viselni.

Ám Bálint többet kapott, mint amit remélt: fájdalmai elmúltak, s azóta a nap is fényesebben süt felette. Évekig rengeteget szenvedett, de a mosolygós és megértő győri személyzet visszaadta az orvosokba vetett hitét. „Ilyen nálunk nincs, a klinikák ridegek, az orvosok nem sokat mosolyognak” – mondja.

Nem kínlódás, megoldás!

„Közvetlen környezetemből én vagyok a nyolcadik, aki Győrben kapott fogpótlást” – meséli Nagyvendégi György (68, Dunaszerdahely, a képen). „Az egész azzal kezdődött, hogy az itteni fogorvosomnál nem kaptam időpontot. Hol ezért nem rendelt, hol azért, csak a Facebookról tudtuk, hogy megint nem fogad. Mikor végre bejutottam hozzá, elmondtam, hogy rekonstrukciót szeretnék. Alaposan megvizsgált. Volt olyan fogam, amit még legénykoromban veszítettem el, és a pótlást dróttal erősítették a saját fogam köré.

Rám nézett, és azt mondta: ezt hagyjuk, ezzel ő nem tud mit kezdeni. Majd kihúzott egy fogat azzal, hogy hat hét múlva menjek vissza, akkor majd folytatjuk. Na, akkor már tudtam, hogy ez hosszú menet lesz, hisz röntgen nem volt helyben, a fogtechnikus is ritka vendég volt. Most hónapokig legyek fog nélkül? Mikor lesz rendes fogsorom, két év múlva? Egyik ismerősöm végigjárta ezt az utat, még mindig laza a protézise. Igaz, csak 2000 eurót fizetett, de olcsó húsnak híg a leve. Igen, ma ott tartunk, hogy egy új fogsor többe kerül, mint egy autó. Lassan el kell felejteni, hogy a mosoly ingyen van! (S Gyuri itt mosolyog egy széleset.)

orvosturizmus-a-hataron-tulra-nagyvendegi-gyorgy.jpg
Nagyvendégi György

Telefonon jelentkeztem be Győrbe, már akkor nagyon készségesek voltak. Kérdezték, hogy melyik időpont felel meg: reggel 7-től este 9-ig rendelnek minden nap. Egyeztettünk, majd egy nappal előtte megint felhívtak, hogy nem jött-e közbe valami. Pazar volt a recepció is, azonnal kávéval, gyümölcslével kínáltak, el voltam bűvölve. 14 rendelőjük van, például külön a gyerekeknek, külön fogszabályozós részleg, és a műtők is pazarok. Amikor visszamentem, rögtön négy fogat kihúztak. A következő alkalommal leköszörülték a fogaimat: délután két órakor ültem be a fogorvosi székbe, és este hatkor jöttem ki. Ezzel előkészítették a fogakat a fogpótlás viselésére. A csiszolás fájdalommentes volt, kaptam érzéstelenítőt. Amikor begyógyult az ínyem, egy héten belül megkaptam az új fogaimat. Előzőleg 4 ezer euróban egyeztünk meg, végül 3700 lett. És van kétéves jótállásom. Hogy megérte-e? Mára elfelejtettem az egészet.

A fiamat is Győrbe küldtem, ő is nagyon meg van elégedve a végeredménnyel, nála csavaros beültetést végeztek. A doktornő egyébként elmesélte, hogy rengeteg szlovákiai páciensük van. Sajnálatos, hogy mi, kis emberek itthon ezt a magas színvonalat nem kapjuk meg.

Az is nagy előny, hogy Győrben magyarul szólnak hozzánk. A klinikának 66 ezer páciense volt eddig: a marketing jegyében kiírták a bejáratnál. A szám magáért beszél.

Forognak a fogaskerekek

Miért jobb a magyar fogászat? Egyszerű. A több páciens zsírozza a fogaskerekeket, s a rendszer magasabb működésre kapcsol. Magyarországon az orvosok több mint 99,5 százaléka rendelkezik szakvizsgával, míg Németországban csak 8,6 százalék, Belgiumban 8,8 százalék. A kereslet tehát ösztönzi a magasabb képzettséget, a jobb felszereltséget, hisz a beáramló pénzen új és modernebb gépeket lehet vásárolni. A kezelés ugyanis összefügg az adott klinika műszerparkjával, a nagyobb diagnosztikai pontossággal és a modernebb implantációs műtéttervezéssel.

Novák Zita, Nagyvendégi Éva

Cookies