Szagoltad már? Kevesen tudják, hogy tavaly egy csodálatos illatmúzeum nyílt a pannonhalmi apátságban.

Az Új Nő szerkesztői meglátogatták, s magukkal hozták a hamisítatlan levendulaolaj készítésének titkát.  Íme! 

pannonhalma-levendula-kezdo.jpg
A francia Grasse az illatok fővárosa. A dél-franciaországi Provence a levendulatermesztés legősibb központja. (Kép forrása: primatravel.sk)

Levendula

Szezonban az illatozó lila mezők Pannonhalma fő látványosságai, amelyek turisták tucatjait csalogatják az apátság területére. Maga a kertészet is elsősorban a levendulára összpontosít, tízhektáros területüknek csaknem a felén levendulatermesztés folyik.

Látkép és levendulamező

A növény mindkét fajtája megjelenik: legtöbb termékükhöz a francia levendulát használják fel. Az angol, más néven hibrid levendulát pedig magas olajtartalma miatt termesztik.

„A levendula elképesztő relaxációs hatását a szezonban mi, itt dolgozók is érezzük!” – árulja el idegenvezetőnk. Hozzáteszi, hogy a növény ezenfelül ízületi bántalmak kezelésére is kiváló.  

Így zajlik a lepárlás 

A lepárlóüzemben található 1250 literes tartályok egyszerre kb. 800 kiló levendula lepárlására alkalmasak. Lepárlás után megközelítőleg 80 liter olajat kapnak. (Ezt a folyamatot a gépek 70 perc alatt végzik el.) A növény a felfűtött üstben úgy viselkedik, mint a szaunában az emberi bőr. Pórusai kitágulnak, az illékony olaj pedig az átáramló vízgőz hatására kipárolog a növény váladéktermelő sejtjeiből. Az illóolaj és gőz alkotta keveréket csőrendszeren keresztül lehűtik, majd a florenci edénynek nevezett elválasztórendszer szétválasztja az olajat és a lepárlás során keletkezett vizet.

A lepárlóüzem

Az olajból nyers olaj keletkezik – amit szeparálóval választanak szét. A szennyeződéseket egy kávéfilterszerű tölcséren keresztül szintén leszűrik. Ezután aranyszínű folyadék keletkezik – a már kész illóolaj. Pannonhalmán mind az öt növényből készítenek illóolajat. Ha más növény kerül a rendszerbe, akkor az egészet magas nyomású vízzel áttisztítják.

minden_reggel_ujno.sk_272.png

Növényekkel (is) fűtenek!  

– Milyen munkálatok folynak jelenleg? – kérdezzük idegenvezetőnktől, miután a termőföldön egy serényen munkálkodó traktorra leszünk figyelmesek.

– Szezonban nincs idő arra, hogy feldolgozzuk a lepárlásból maradt növénymennyiséget, így ezt most tesszük meg. Egy biotárolóban összegyűjtjük a növényeket, majd átszállítjuk a biomassza-épületbe, s visszaforgatjuk a fűtőrendszerünkbe. Törekszünk rá, hogy felhasználjuk a gazdaságunkból származó növényi hulladékot. A lepárlások során fennmaradt desztillált vizet is visszaforgatjuk a gazdaságba.

pannonhalma-levendula-83.jpg
Szárított gyógynövények

Itt a szép idő, nosza, keljünk útra, s látogassuk meg Pannonhalmát, ahol rengeteg a látnivaló – a hamisítatlan levendulaolaj megillatozása után az illatmúzeumban megismerhetjük a parfümkészítés titkait.

Ínyencségek és kozmetikumok a teaházban  

Nemcsak a helyben termesztett gyógynövények és a belőlük készített kozmetikai termékek, de az apátsági pincészet borai, a sörfőzde különlegességei és a csokoládék is megvásárolhatók a teaházban. Az ember szinte választani sem tud a sok ínyencség közül!

pannonhalma-levendula-100.jpg
Megvásárolható apátsági termékek a gyógynövénykert teaházában

Olláry Ildikó
Cookies