Magyarországon már kulcslyuksebészettel, vagyis laparoszkópiával műtik a gerincsérvet, egynapos ellátásban.
A porckorongsérvet Szlovákiában főleg hagyományos sebészeti eljárásokkal műtik. Lézerrel nálunk még csak most kezdtek operálni – ezért is tartottuk fontosnak, hogy bemutassuk a lézeres dekompressziós műtétet, amely magyarországi magánklinikákon már közkeletű eljárás. Gerincsérv, gerinccsatornaszűkület: sok mindenre megoldást kínál ez a módszer.
Dr. Lázár László (Budapest) gerincsebész főorvos a műtétek egy részét az egynapos gerincsebészet keretein belül végzi. Mert ma már minimál invazív sebészi technikákkal, kulcslyuksebészettel (a testbe minimálisan behatolva) is meg lehet műteni a gerincet. A hagyományos sebészeti eljárások ugyanis sokszor kockázatosak, sérül a szövet, törik a csont.
– A degeneratív gerincbetegségeket mindig mostohán kezelték – kezdi a főorvos úr. – A gerincvelő egy kisujjnyi vékony szerv: ha ott valami megsérül, az nagyon komoly problémákat okozhat. Ezen sajnos tovább ront a nem időben nyújtott kezelés. Pedig erre a mai fájdalmatlan diagnosztika, a mágneses rezonancia képalkotásos módszer segítségével igen jó lehetőségeink vannak.
Dr. Lázár László
– Az egynapos gerincsebészet egyik nemzetközi úttörőjeként szoktak Önre hivatkozni. Ennek kapcsán milyen eredményekről tud beszámolni?
– Akár olyan harminc éve szenvedő betegeket is el tudunk látni, akiknél már nemcsak a gerincsérv a baj, hanem szövődményként sok más elváltozás is kialakul. Mikrosebészettel mindez javítható, akár idősebb korban is. A legidősebb páciensem 90 éves volt. A gerincsérv legáltalánosabb tünete a gerinctájon jelentkező erős fájdalom, amely a karokba vagy a lábakba is sugározhat. Jelentkezhet zsibbadás, súlyos esetekben bénulás is kialakulhat. Ez a bénulás a legtöbb esetben hirtelen következik be, legtöbbször nagy terhelés következtében, de a kiváltó ok lehet egy rossz mozdulat is.
– Gerincműtét kulcslyukon át! Az emberek félni szoktak a műtéttől.
– Az invazív technika azt jelenti, hogy bőrmetszésből operálunk, ami egy szövetkímélő technika. A lágy részek, az izom, csont, kötőszövet, bőr megkímélésével, laparoszkópos technikával hatolunk be a gerinccsatornába, megszüntetjük az ideg nyomását, eltávolítjuk a kizáródott porckorongsérvet, helyreállítjuk a gerinccsatorna normál átmérőjét.
Ezt altatásban végezzük, fájdalom nélkül. Felvesszük a beteget, másnap megoperáljuk, és a harmadik napon hazamehet.
– A műtétet követően mennyire nyugodhat meg a páciens? Tartania kell attól, hogy kiújul a sérve?
– Fontos kérdés. Egyoldali sérv esetén egy oldalról operálunk, hiszen nincs értelme bántani a másik oldalt, az ép idegeket feltárni. Ma már egy oldalról kivehető csaknem az egész porckorong, de csak a lágy porcrészeket vesszük ki. Ha nem vigyáz a beteg, akkor ismét baj lehet. Ha tornázni fog, változtat az életmódján, kicsi az esélye a kiújulásnak. Ám az okokon, amelyek a problémát kiváltották, a műtét nem változtat. Ez lehet genetikai hajlam, túlsúly, gerincet megterhelő munka és a többi. Bármilyen sport megfelelő akkor, ha az ember jól bemelegít előtte, illetve ha kialakítja a gerincet védő izomzatot (has-, hát-, nyakizom). Elsősorban gerincet erősítő tornát ajánlatos végezni, erre jók a fitneszgyakorlatok, a pilátesz. A gerincoperáltaknak el szoktam mondani, hogy az állva vagy ülve végzett súlynyomást lehetőség szerint kerüljék, hisz fekve ezt is meg tudják oldani, olyankor nem éri terhelés a gerincet.
– Hogy tudjuk megóvni gerincünk egészségét?
– Tanuljuk meg a gerinc védelmét. Egészségünk megér annyit, hogy reggelente elvégezzünk egy nagyjából 5-10 perces átmozgató gerinctornát, de eljárhatunk úszni is. Egyébként az úszás az egyik legjobb sport a gerinc szempontjából, mivel a víz felhajtóereje által szinte tehermentes helyzetben tudunk mozogni, miközben a gerinc helyes tartásához szükséges legtöbb izmunkat erősítjük. Az orvostudománynak három eszköze van a gyógyításban: a tüneti, amikor gyógyszert adunk; az oki, amikor kiderítjük, hogy mi áll a háttérben, és orvosoljuk az okot; illetve a megelőzés.