Mindenki tudja, hogy annak a falunak van jövője, ahol a fiatalok otthon érzik magukat. Feketenyék, egy mátyusföldi kis magyar falu igazán büszke lehet az ifjúságára, hiszen már három éve aktívan működik a Feketenyéki Fiatalok Szervezete, a FIKSZ.
Rendeztek színházlátogatást, író-olvasó találkozókat, gyűjtést egy helyi beteg kislány gyógyíttatására. A közelmúltban azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy a helyi önkormányzattal karöltve megrendezték a Miss Feketenyék szépségversenyt. A fergeteges hangulatú rendezvényen nemcsak a falu, de a környék szép lányai is bemutatkozhattak. A szépségverseny sikerének a falu határain túl is nagy visszhangja volt. Egy kis faluból is jöhetnek nagy ötletek.
A FIKSZ három évvel ezelőtt alakult azzal a céllal, hogy felpezsdítse Feketenyék kulturális életét. Tagjai helybéli fiatalok, 16-tól 30 éves korig, fiúk és lányok vegyesen. A falu lakosságának 95 százaléka magyar. A fiatalok általában mindig önállóan jönnek az ötletekkel, kezdeményezésekkel. Próbálnak minél több érdekes rendezvényt szervezni. Voltak már különböző író-olvasó találkozók. Az egyiken Pukkai László ismertette az internet előnyeit és hátrányait, a másik találkozón Juhos Ferenc nádszegi polgármester mutatta be a falu életéről szóló könyvét, de találkoztak Bíró Szabolccsal, a Historium Kiadó vezetőjével is.
A Komáromi Jókai Színházba színházlátogatást szerveztek. Szívesen indítanak jótékonysági akciókat: gyűjtöttek például egy helyi kislány, Drozd Edina gyógyítására. Ha az alapiskolának vagy óvodának kell segíteni, abba is szívesen bekapcsolódnak. A diszkók bevételéből új játékokat ajándékoztak az óvodának. Aktívan részt vesznek a környezet szépítésében: első fellépésük egy szemétgyűjtési akció volt.
– A fiatalok nyárbúcsúztató bulit szerettek volna szervezni, amit szépségversennyel kötöttek volna össze – meséli lelkesen Horváth Piroska, a nyéki alapiskola igazgatója. – Ebből az ötletből született a nyárvégi Miss Feketenyék szépségverseny. Elsősorban a helyieket szólították meg, de végül nemcsak nyékiek vettek részt a versenyben, hanem a környező falvakból is jelentkeztek. Eljöttek a szép lányok Nádszegről, Hidaskürtről és Tallósról is.
A verseny sikeres volt, s meg kell említenem, hogy a községi hivatal és a polgármester asszony is felkarolta. Az első három helyezett díjainak beszerzésébe is besegítettek. A fiatalok pedig boldogok voltak, hogy álmuk megvalósult.
– Hogy működik egy ilyen szervezet, hisz lehet, hogy mások is tanulnának tőlük. Még mi újjal tervezi felpezsdíteni a falu életét a FIKSZ?
– Tervben van egy író-olvasó találkozó, hogy ezzel is népszerűsítsék az irodalmat a fiatalok körében, hisz ma már nem sokan fognak könyvet a kezükbe. Ez talán közelebb hozza a könyvet a fiatalokhoz. Ifjúsági szentmise is lesz. A régi értékek feledésbe merülnek, pedig nagy szükség van rájuk: az abroncsot adják, ami lelkileg összetartja az embert. Az ilyen rendezvények pedig tükröt nyújtanak: lehetőséget adnak, hogy a fiatalok más szemszögből is lássák a világot, s megtalálják a helyüket benne. A nem nyereségorientált szervezetek ezért dolgoznak. Természetesen a szórakozás sem marad el, lesznek diszkók is Feketenyéken.
– Milyen szerepet tölt be a szervezetben?
– A fiatalok megkértek, hogy próbáljak nekik segíteni a szervezésben, irányításban, mivel az elnökük, Szalonnás Sándor most Zürichben dolgozik. Feketenyéki vagyok, itt is születtem, és a helyi alapiskolában dolgozom. A fiatalok tudják, hogy bizalommal fordulhatnak hozzám, mert ők is nagyon aranyosak, segítőkészek: eljöttek mesedélutánt tartani az iskolába. Rájuk is lehet számítani – és ők is támaszkodhatnak rám. Ilyen egyszerű.
Csady Zsuzsa, Feketenyék polgármestere is mindenben támogatja a FIKSZ munkáját:
– Nagyon örülök, hogy községünkben a fiatalok így összefogtak. A képviselőtestület is támogatja tevékenységüket. Az újonnan épült szabadidőközpontban biztosítottunk számukra egy helyiséget, amelyet – szponzorok segítségével – sikerült szépen berendezni. Sportolási lehetőség is van. Azon vagyunk, hogy érezzék, szükség van rájuk, igenis számítanak. Nemcsak a község támogatja őket, hanem a helyi vállalkozók is besegítenek nekik. A szépségverseny díjait – hiszen ez az esemény túlnőtt a falu határain – nemcsak a helyi szponzorok adták, hanem távolabbiak is. A községháza fiatal alkalmazottja, Manczal Erika sokat segít a FIKSZ munkájában, bár nem tagja a szervezetnek. Ötleteivel, szer-vezőkészségével ő is hathatósan támogatja a fiatalokat.