Manapság minden korcsoport a nálánál 10 évvel fiatalabb generáció divatját irigyli el. A 20-asok még mindig tinis csípőnadrágot, feliratos haspólót, a pop- és rockbandák által inspirált (emós, punkos, hiphopos cuccokat) húznak magukra.
Mindezzel demonstrálva az édes szabad évek élvezetét, vagyis a kamaszkor kitolását a lehető legtávolabbig, 30 éves korukig.
30-asok
A 30-asok simán feszíthetnek minisortban, feszes pólóban, cicanadrágban, balerinacipőben… Tulajdonképpen jó okuk van rá, hogy a divat őrületeit is megengedhessék maguknak, hiszen remekül néznek ki. Még üde az arc, az a kevéske ősz hajszál pedig simán eltüntethető. A karcsúság árát megfizetik a fitnesztermekben, tánciskolákban. A trendek korlátlan bevállalásáról mi azért lebeszélnénk őket, 30 körül ugyanis megváltozik a társadalmi szerepkör. Már nem iskolás lányok vagyunk, hanem dolgozó nők. Lehetünk anyukák, szinglik, tartós párkapcsolatban leledzők, de ezzel együtt nagybetűs NŐK.
Vége a „csajkorszaknak”. Ez pedig a külsőre nézve kötelezettségekkel jár. A nő másképp néz ki, mint a csaj. Először is: tű- vagy legalábbis magas sarokra emelkedik. Másodsorban: stílust teremt magának. Tudatosan csemegézget a divat kelléktárából. Nem rakja ki közszemlére mindenét, mert tudja, hogy az olcsó, közönséges. Nem visel miniszoknyát tűsarokkal, mert abban majdnem minden nő prostituáltnak néz ki. A mértékletes, ezért karakteres darabokból maximum kettőt visel egyszerre. Ha laza, csapzott – az is tudatos nála.
A nővé válás korántsem jelent konzervatív öltözködést. Sem harminc körül, sem később. A vagány elegancia kora kezdődik, és ebbe a kategóriába sok minden belefér. Például a romantika! Üde, kislányos hatást kelthetünk farmerünkben a ma divatos, masnis nyakú blúzzal, baby-doll jellegű ruhákkal, hagyma aljú kötényruhával.
40-esek
A divatmogulok kollekciói elsősorban nekik szólnak. Nekik, akik anyagilag függetlenek, tehát a borsosabb árú ruhákat is megengedhetik maguknak, és még mindig mutatósak. Nem látszik rajtuk koruk, éveikből akár 10-15 évet is letagadhatnak. Öltözködhetnek merészen (akár a mai 30-asok). Kevergethetik a sportosat klasszikussal, ám hitelesebbek, ha a kifejezetten nőies trendek közül válogatnak. Vagyis a letűnt 30-as, 40-es, 50-es évek díváit vehetnék példaképül. Dita von Teese az a híresség, aki eme módit tökélyre fejlesztette.
Nőies idomait kiemelő kosztümjéhez gyakran neccfátylas kalapot, tangócipőt visel. Ha bátrak vagyunk, elindulhatunk Sarah J. Parker nyomvonalán is, aki mesterien ötvözi a látszatra egymáshoz nem illő darabokat. Az eklektika ugyanis arról szól, hogy meg lehet találni a stílusok közt az „összefüggést”, vagyis a közös nevezőt. A siker garantált, ha adott hozzá a királynői tartás és a magabiztos mosoly. De csak akkor!
A következő szezon alapdarabjai közül elsősorban az ingruhát ajánljuk nekik, de nem szafaris homokszínben, hanem merész geometrikus, illetve barokkos tapétamintákkal. Vastag deréköv a tavaszi ballonkabátra is kerüljön. A maszkulin mellényt párosítsuk nőies, fodros blúzzal.
50-esek
Ekkor döbben rá kristálytisztán az ember lánya, hogy sajna, a nőnek is van kora! Ezen a felismerésen ajánlatos minél előbb túltennie magát. Tehát: a bűvös ötvenet átlépvén, rangsoroljuk a dolgokat valós értékük szerint. Csakis olyasmikért érdemes küzdeni, amik nem irreálisak. Ne akarjuk a huszonévesekkel felvenni a versenyt, magunkhoz képest kell jónak lennünk! Ez azonban kötelező! Nem kell lemondanunk arról, hogy divatbolondok legyünk. Csillapítani nem a trendéhségünket kell, csak a kitakarásra ítélt testrészek térfogatát. Ha nagyon odafigyelünk a testmozgásra, a mértékletes étkezésre, még simán a klassz nő kategóriába tartozhatunk. (Lásd Susan Sarandont!)
Eljött a nagy klasszikusok bevetésének kora… A klasszikus kis feketét például ne „vegytisztán” viseljük, nehogy komor és sótlan vénkisasszonynak tűnjünk, hanem spékeljük meg valamilyen kacér, bohókás divatújdonsággal. Trencskó kabátunk ballon helyett legyen fekete lakkbőrből, de ha ez a variáns túl elrugaszkodottnak tűnne, legalább szerezzünk be egy lakktáskát. Idén a krokkóutánzatok is lakktól csillognak. A klasszikus minták – tyúkláb, pepita, tengerész, Esterházy – vidámak, dekoratívak és kortalanok. Egész pontosan pont ehhez az érettebb korhoz passzolnak igazán. Vigyázat, egyszerre csak egy felületen alkalmazzuk őket, mert vibrálóak! Vagy a pulcsi, vagy a szoknya, vagy a kabát, esetleg a kiegészítők egyike-másika játszhat ilyen op-art játékot.
Karcsúsítsunk: tubusruha, estélyi és ceruzaszoknya alá kerüljön jótékony haslelapító body, bugyi. A fekete csak akkor jó barátnőnk, ha minőségi alapanyagból készül: kasmírból, kreppből, selyemből. Egyébként a kifakult, olcsó – se nem fekete, se nem szürke – ruha csak kárunkra van.
Tudni kell: a fekete akkor működik, ha sok bőrfelület látszik, ellenkező esetben gyászos, komor. Világosítsuk az összhatást fémes kiegészítőkkel vagy telt színűekkel (pipacspiros, kukoricasárga, fűzöld). Ugyanez érvényes a most oly divatos szürke színcsaládra.
60-asok
Alkatunkhoz idomítva és korunkhoz méltóan öltözködjünk. A szabásvonalak limitálva vannak ugyan, de a színek nem. Az élénkpirosról, narancsról, banánzöldről sem kell lemondanunk, ellenkezőleg: igazán szükségünk van vitalizáló, boldogító vibrálásukra. Hát nem kellemesebb látvány a rózsaszínű nagymama, mint a fekete?! Persze nem tetőtől talpig, mert az már ipari mennyiség – mintha csak lelocsoltak volna a húsvéti nyuszik. Az angol királyi arisztokrata mamákon kívül keveseken nem vicces. Elég belőlük egy öltözékelem a többi semleges mellé. Rúzsban viszont legyünk bátrak. Ebben a korban, sajnos, eltűnőben vannak az arc kontúrvonalai, így az arc még szép részleteit ajánlatos hangsúlyozni, hogy a petyhüdt hatást elkerüljük. Mivel a szem sminkelése sok esetben problémás a megnyúlt szemhéjbőr okán, a száj lenne a megfelelő karakterrészlet. Egy korallpiros vagy pink rúzs – no meg a jól eltalált frizura – tehát életre kelti az arcot.
Van még pár előnytelen testrészlet, melyekről szólni kell. A vastag vagy megereszkedett izomzatú felkar bizony nem szép látvány, így az ujjatlan nyári és báli ruhákról le kell mondanunk. A háromnegyedes ujjú felsők (akár klasszikus vagy denevér változatban) tökéletesen hosszítják, karcsúsítják a kart. Ha elégedetlenek vagyunk nyakunkkal, a hétköznapokon viseljünk kendőt, könnyű sálat vagy többsoros gyöngyöt, bizsut. A lábat viszont nem kell talpig eltakarni. A hosszú szoknya – főleg ha cső – krumpliszsákhatást kelt. A megfelelő a pár centivel térd alatti hossz. Alacsonyabb, úgy 6 centis cipőmagassággal javallott viselni, ez még sikkes, s egyben kényelmes. A babás balerina a nénik lábán anakronisztikusan hat.
A kifinomult kiegészítők viszont megédesítik napjainkat. Csak semmi komolyság, legyünk nyugodtan bohókásak. Ha decens színű a ruha rajtunk, táskánk, cipőnk lehet limezöld, csilingelhet rajtunk többsoros karkötő.