Tavasszal újjászületik az élet: mi pedig nővéreknek teszünk fel villámkérdéseket, mert ők azok, akik kapcsolatban állnak az élet forrásával. Az élet szagával, csontjával és húsával: az életet szolgálják, miközben két lábbal állnak a földön. Nem hibázhatnak, mert itt tétje van még annak is, hogy hová teszik le a szikét.
Jancsó Krisztina (26) egészségügyi főiskolát végzett, osztályos nővérként dolgozik a Sagax Klinikán. Vágfüzesről került Dunaszerdahelyre, az egészségügyi középiskolába, s mikor apukája elkezdett Pozsonyban, a Volkswagenben dolgozni, átköltöztek a Csallóközbe. Miután férjhez ment, Nagyudvarnokban vettek házat. Daood Noémi (27) szintén egészségügyi főiskolát végzett, ambuláns nővérként dolgozik a Sagax Klinikán. Dunaszerdahelyen él a párjával. Szülei is az egészségügyben dolgoznak.
A szerény, bájos Daood Noémi (27, a képen balra) és a beszédes, mosolygós Jancsó Krisztina (26, jobbra) egymást segítő tandemben dolgoznak a dunaszerdahelyi Sagax Klinikán, ahol a munkában egymás támaszai. (Szakmai elhivatottságuk mellett összeköti őket a kutyaimádatuk: együtt sétáltatják máltai selyemkutyusaikat.) A két lány jobban nem is különbözhetne egymástól: Krisztina cserfes, Noémi visszafogottabb, Krisztina osztályos nővérként áll helyt az egynapos sebészeti osztályon, míg Noémi ambuláns nővérként a pácienseket fogadja. Szakmájuk megtanította őket már fiatalon szembenézni a betegséggel és a mulandósággal; talán emiatt is mindenben a szépet keresik. Ők is mindig szépek, a külsejük rendezett. Érdekesmód kevés az olyan nővérke, aki ne őrizné meg az élet durva oldalával való érintkezésben is a nőiességét (és a humorát).
– Mikor jegyeztétek el magatokat végleg a szakmával?
K: – Amióta csak az eszemet tudom, nővérke szerettem volna lenni. Emberközpontú vagyok, szeretek segíteni. Itt ne gondoljunk nagy dolgokra, az apró gesztusok is rengeteget jelenthetnek. A pontot az i-re az tette fel, mikor az egyik páciens megköszönt egy apró szívességet – közelebb toltam hozzá a zsebkendőtartó dobozt, hogy elérje. Amikor megláttam a hálát a szemében, már tudtam, hogy jó helyen vagyok. Nem vagyok monotonitástűrő, és az egészségügyben nincs két egyforma nap. Rugalmasnak kell lenni, mert minden beteg más hozzáállást kíván.
N: – Nehéz erre válaszolni, mert én el sem tudtam képzelni magamat más szakmában. Az elköteleződés a családból jött, hiszen mindkét szülőm az egészségügy területén helyezkedett el. Az egészségügyben dolgozni olyan beállítottság, amit az élet minden területére magunkkal viszünk. Arra esküdtünk fel, hogy a pácienseknek jobb legyen, s néha csekélységekkel is nagy változást tudunk náluk előidézni. Szerintem ezért menő ez a hivatás. Én szeretek beszélgetni a betegekkel, figyelem, mire lenne szükségünk. (Noémi itt szégyenlősen lesüti a szemét.) A nővérek másokat szolgálnak, de pont ez az, ami miatt az emberek meghajtják a fejüket, mikor elmennek mellettük.
Az osztályos nővér dolga előkészíteni a beteget, vérvételt, vizsgálatokat intézni, figyelni rá, hogy ne egyen, ne igyon a beteg, bekísérni őt a műtőbe, bekészíteni a törlőket, lepedőket és így tovább. Műtét után követi az orvos utasításait: nem mindegy például, milyen módon adja az orvos kezébe a szükséges eszközt.
– Milyen a közös munka a tapasztaltabb nővérekkel, illetve az orvosokkal?
K: – Minden tiszteletem az övék, hiszen már letettek valamit az asztalra. Olyan a mi munkánk, mint a közlekedőedény: mindig újabb és újabb módszerek jönnek, így mi, fiatalok is tudunk az idősebbeknek újat mutatni. Emellett nincs nővér orvos nélkül, de orvos sincs nővér nélkül: kiegészítjük egymást. Ezt a szakmában mindenki tudja. A legfontosabb pedig észben tartani, hogy mindig a páciens az első.
N: – Szerencsére jól együtt tudunk működni. A tapasztaltabb nővértársammal nagyon egymásra hangolódtunk. A sikeres csapatmunka titka a jó emberismeret, valamint a kompromisszumkészség. Tudni kell engedni, ha a helyzet úgy kívánja. Ez nem mindig könnyű feladat: vannak köztünk nézeteltérések, de mindig együtt nevetünk a nap végén. Itt tétje van mindennek, mert az egészséggel nem játszhatunk. Nagy a nyomás rajtunk.
– Nézzük csak! Hogy néz ki a reggeli rutinotok?
K: – Általában fél hatkor kelek, egy órát vesz igénybe a reggeli készülődés, kutyázom kicsit, majd a végén feldobok egy könnyű sminket, és már indulok is. Ha műtős napunk van a klinikán, akkor még korábban kelek, mert fél hétre már munkában kell lenni. Ez három-négy nap a héten, ilyenkor a pácienseket fel kell készíteni a műtétre. Ha délelőttös műszakot viszek, négy körül végzek, ha délutános vagyok, tizenegykor kezdek, s hétig vagyok bent, még megvárom az éjszakás nővért. Csütörtökön, amelyik a legmegterhelőbb napunk, néha csak este tízkor szabadulok.
N: – Az én reggeleim kaotikusak. Fél hét és fél nyolc között már bent vagyok a rendelőben. Mikor hamarabb ébredek, van időm sminkre, majd húsz percre lemegyek sétálni a kiskutyámmal. (Panelben lakunk.) Ha később kelek, hamar megmosdom, összekapom magam, szépségápolásra ilyenkor nem marad idő, csak összefogom a hajam. Én délután öt-hat körül végzek, néha előbb, néha később.
Jancsó Krisztina
– Hogyan telik a műtős nap?
K: – Igyekszünk a műtéteket délelőtt lebonyolítani, de már kora reggel bent vagyunk, mivel a pácienseket fel kell venni az osztályra: s ez mindig a nővér feladata. Osztályos nővérként az én dolgom felkészíteni és bekísérni a pácienst a műtőbe. Sokszor sürgősségi sorrendben dolgozunk, például műtétnél a cukros beteg elsőbbséget élvez. Műtét után a beteg és az orvos rendelkezésére állok. Mindig akad dolgom. (Mosolyog.)
N: – Mint mondtam, mi fél hét, hét körül kezdünk a rendelőben. Segédkezem a kivizsgálások során, kiszedem a varratokat, átnézem a vényeket, én adom a műtéti időpontot és így tovább. Sokszor este hatig, de akár fél nyolcig is bent vagyunk, váltjuk egymást a tapasztaltabb kolléganőmmel. Mivel emberekkel dolgozom, elengedhetetlen a birkatürelem. Azt mondják, a jó nővér kolerikus jellem: kitartó, de nem veszik el a részletekben, nem sértődik meg mindenen, erős akaratú.
– A nővérek a kemény munka ellenére is mindig csinosak.
K: – A nővéri szakmában szerintem ez elvárás is. Szem előtt tartom, hogy nekem is jólesne, ha egy ápolt külsejű, kedves nővérkével volna dolgom. Mi vagyunk az elsők, akikkel találkozik a beteg a kivizsgálás során vagy a műtét előtt, ezért fontos a jó benyomás.
N: – A frizurakészítés és a sminkelés trükkjeit anyukámtól lestem el, aki szintén nővérke. Bármilyen keményen is dolgozik, minden reggel szán időt a szépítkezésre. Én is igyekszem, bár nekem a rendszeresség nem éppen az erős oldalam. (Nevet.)
„Sokszor megindul a szerencsétlenséglavina, elhúzódik a műtét, elkezd vérezni a páciens, elromlik a lift: a végén mégis jól zárjuk a napot. A mély vízből kiúszva a szervezőképességünk csak fejlődik. Az ilyesmik edzik a jellemet, utána a hétköznapokban is talpraesettebben boldogulunk.”
– Miképp kapcsolódtok ki?
K: – Nekem a Covid kellős közepén indult a pályám, bedobtak a mély vízbe. Óriási megterhelésnek voltunk kitéve fizikailag, de mentálisan is. Engem akkor a futás és a kutyusaimmal való séták mentettek meg, hogy ne zuhanjak magamba. Szeretem a sportot, súlyt emelek, és nem vetem meg a relaxációt.
N: – Ez a szakma megkeményíti a testet és a lelket. Fontos rázárni magunkra az ajtót, hogy ne égjünk ki. Engem az olvasás kapcsol ki a legjobban, szeretem a krimiket és a thrillereket. A kutyusommal pedig újsütetű közös elfoglaltságunk a kutyasuli. Emellett gyertyákat és kreatív füzetkéket készítek. Vigyázat, a látszat csal: a kreativitás nem áll távol a gyakorlatias mentalitású nővérkéktől sem. Viszont a praktikus szempontokat nem tudjuk félretenni, én például szeretem rendszerezni az elolvasott könyveket. (Nevet.) Nővértársaim pedig pontosan tudják, mit honnan lehet a legelőnyösebben megrendelni.
– Végül: mi mindent szerettek egymásban?
K: – Szeretem Noémiben, hogy mellettem áll jóban-rosszban, és a közös kutyasétáltatást is élvezem. Mindketten a szerdahelyi kórházban kezdtünk el dolgozni, a legnehezebb időszakban ismerkedtünk meg, a Covid idején, akkor kötöttünk barátságot. Ez a kötelék pedig megtart bennünket.
N: – Én pedig követtem Krisztinát az új munkahelyére, a Sagax Klinikára: mindkettőnknek jót tett a váltás. Mindig számíthatok rá, erős, segítőkész és gondoskodó, egyszóval született nővérke! (Mosolyog.) Úgy látszik, mi már elválaszthatatlanok vagyunk.
Daood Noémi
Tapasztalatcsere
A klinikán a nővéreket tudatosan osztják be egymás mellé: minden tapasztaltabb nővér mellett ugyanis egy fiatalabb dolgozik. Így folyamatosan tanulnak egymásól.
Távolságtartás
A jó nővér gondoskodó, de egyben határozott és keménykezű. Stabil személyiség, de nem az az ember, akit kenyérre lehet kenni. Kívánatos tulajdonsága a szenvtelenség: nem sírhat együtt a beteggel, másként nem volna képes őt ellátni. Előfordul, hogy az orvos még nincs bent a rendelőben, ilyenkor ő áll helyt. Ekkor igazán előny és erény a türelem.
Sagax menü
A dunaszerdahelyi Sagax Klinika a nőgyógyászat, a traumatológia, az ortopédia, az általános és a plasztikai-esztétikai sebészet területén nyújt egészségügyi ellátást. A klinika olyan műtéti beavatkozásokra specializálódott, amelyek nem igényelnek hosszú távú kórházi ellátást. A páciens általában még a műtét napján hazaszállítható, s csak kivételes esetekben kell bent maradnia másnap reggelig.