A Sí, Italy különleges kirándulásokat szervez. A tulajdonosok Toscanában élnek, személyes kapcsolatuk vannak a szállásokkal, így pontosan tudják, hogy mi a jó – és mi éri meg az árát.
Az iroda az élményteli utazások szakértője, a gyönyörű villák, családi agroturizmusok és történelmi tanyák kiközvetítője. A „wow” pillanatokra specializálódtak.
A Sí, Italy utazási projekt tulajdonosa Zdenka Jakešová:
− A főiskola után 5 évig dolgoztam egy 4*-os wellnesshotelben. Ott ismerkedtem meg a férjemmel, aki ugyanolyan szenvedélyes utazó, mint én. Együtt beutaztuk a fél világot, hosszú ideig éltünk egy egzotikus thaiföldi szigeten, Koh Samuin, Londonban és a napfényes Miamiban. Floridában olvastam egy csodálatos cikket Toscanáról. Teljesen elvarázsolva adtam tovább a férjemnek, és pár nap múlva már repültünk is Firenzébe! Amit ott láttunk, átéltünk, kóstoltunk, teljesen megváltoztatta az életünket… Azt hiszem, ezt hívják úgy, hogy "szerelem első látásra"! Elhatároztuk, hogy szeretnénk ezeket az élményeket másoknak is átadni.
Zdenka Jakešová
– Mi mindenkinek, aki utazna, úgy írunk és tervezünk, mintha a legjobb barátunk menne egy általunk már jól ismert helyre. Folyton úton vagyunk Toscanában, hogy felfedezzük az eldugott helyeket, így olyan élményeket tudunk nyújtani, amit mások nem. Minden fontosabb információt egy kis bookletbe gyűjtöttünk, amit minden érdeklődőnek elküldünk. Az utazók megszállhatnak agroturizmusokban, apartmanokban, magánvillákban, olívaolaj- és borfarmokon s akár régi várakban is! A kézzel készített terrakotta padló, a kandalló, a toszkán bútorok és fagerendás mennyezet elbűvölőek. Firenze a szállásaink nagy részétől (kivéve persze az Elbán lévő házak) 15-25 km-re fekszik, tehát kevesebb mint fél óra alatt elérhető. Messzebbre jutva olyan gyönyörű történelmi városokat járhatunk be, mint Lucca, Siena, San Gimignano, San Casciano In Val di Pesa...
Minden szállást jól ismerünk. A tulajdonosokkal baráti kapcsolatot ápolunk, ami azért is jó, mert mindig remek új tippeket adnak. Sokszor együtt találjuk ki a különleges ajánlatokat és az akciókat egy pohár finom bor mellett. (Két pohár után már csakúgy zuhannak az árak!) Golf, hőlégballonozás, szarvasgomba-keresés kóstolóval, a környék bebarangolása biciklivel, lóval, vespával...
Toscana ismerője
Ha azt halljuk, Toscana, az élet édessége, a dolce vita jut az eszünkbe. Miért éppen Toscana? – kérdezzük a Sí, Italy utazási projekt tulajdonosát, a komáromi születésű Zdenka Jakešovát. (Zdenka és közvetítő csapata magyar nyelven is beszél, magyar nyelvű Facebook- oldaluk is van. Most éppen a magyar piac meghódításán dolgoznak teljes erőbedobással.)
– Ez a világ egyik legszebb helye! – neveti el magát Zdenka. – Toscana olyan, mint egy mesebeli táj, a zöld lankáival, szőlődombjaival, udvarházaival és ékszerdoboz városkáival. Vendégeink sokszor mondják, hogy az itt készült képekről sokáig azt hitték, „photoshopolva” vannak, mert elképzelhetetlen, hogy ilyen csoda a valóságban is létezhet. Márpedig létezik.
– Azonnal eldöntöttétek, hogy itt maradtok?
– Nem. Még háromszor jöttünk el nyaralni, egyre hosszabb időre. Végül Mercataleban maradtunk. A helyiek, bár eleinte kicsit csodabogárnak tartottak minket, hamar befogadtak. Néha olyan, mintha egy időkapszulában élnénk: megállt az idő a hatvanas években. A gyerekek még az utcán játszanak, mint gyerekkorunkban még mi is, a táj érintetlen, nem látjuk az ipar fényeit. Az itt lakók tisztelik a hagyományokat, fontos számukra a család, a barátság, az együtt töltött minőségi idő. Nem rohannak haza, hogy otthon gubbasszanak a tévé előtt, hanem kiülnek a kis kávéházak teraszára, vagy akár csak az udvarba egy jó pohár bor mellé, és beszélgetnek… beszélgetnek…
– Nekem nagyon szimpatikus ez a hozzáállás a mindennapokhoz. A toscanaiakra jellemző az élet örömteljes megélése. Engem rabul ejtett az itteni élet – és bizony a gasztronómia. A párom vegetáriánus, így ha új éttermet választunk, általában én kóstolok (egyébként nem mernénk ajánlani). A toszkánok nagy patrióták, ami a konyhájukon is megmutatkozik. Csak helyi és szezonális alapanyagokból főznek. A hozzávalót a piacokon, az őstermelőktől szerzik be. (És nem a szupermarketekből.) Ráadásul szinte a semmiből is elképesztően finom ételeket tudnak az asztalra varázsolni. A toszkán konyha őse a paraszti konyha, amelyik a nagy nélkülözésekből született. Ezt én is szerettem volna megtanulni! Találtam is egy jó „főzőtanfolyamot”, amit egy idős olasz hölgy, egy igazi „mamma” tart saját otthonában. Jó hangulatban, kis csoportokban folyik az „oktatás”: főzés közben borozgatunk, beszélgetünk. Nyugodt szívvel tudom ajánlani. Mostanra már mi is, akárcsak a helybeliek, olasz konyhát viszünk. Különben is, itt minden a kulinária körül forog. Az olaszoknál az evés az ízek élvezete, az érzékek mindennapi ünnepe. S megadják a módját! Élvezik a pillanat szépségét, és tudják, ez az igazi gazdagság, nem az, hogy milyen autójuk van (bár a divatot is imádják, hihetetlenül fejlett a szépérzékük!). Az étkezés híd lélektől lélekig, hiszen az ember csak békés, oldott pillanatokban engedi igazán közel magához a másikat.
– Mennyit tapasztal meg mindebből a hozzátok látogató turista?
– Az utazási irodákból többnyire csak a megszokott turistaközpontokba lehet eljutni. Mi minden szállásadóval személyes jó kapcsolatot ápolunk. Nincsenek kellemetlen meglepetések! Ráadásul mi nem „előre gyártott”, tucatutakat kínálunk, hanem személyre szabott élményeket. Eddig még nem volt olyan óhaj, sóhaj, amit ne tudtunk volna teljesíteni. Ha, mondjuk, valaki szeretne hőlégballonnal repülni, borospincébe látogatást tenni, vaddisznóra vagy őzre vadászni, szarvasgombát keresni, motorozni vagy éppen lekvárt főzni – mi megoldjuk. Ahogy a vendég igényeinek leginkább megfelelő szállást is, legyen az tanyaház vagy éppen egy több száz éves terméskő villa.
Nemcsak a kirakatvárosokkal ismertetjük meg a látogatókat, hanem a toszkán mindennapokkal is, az apró falvakkal, a kockás terítős tradicionális éttermekkel, ahol még a nagymama receptje alapján készítik az ebédet. A helyiek szemével szeretnénk láttatni ezt a csodálatos vidéket. És megmutatni kicsit, hogy stressz nélkül is lehet élni.
– Mikor érdemes a leginkább Toscanába látogatni?
– Nálunk a szezon március végétől október végéig tart. Minden évszaknak megvan a maga szépsége. Tavasszal a városnézést, nyáron a tengerparti fürdőzéssel egybekötött programokat ajánljuk. De ha, mondjuk, valaki kimondottan a Chianti bebarangolását tervezi, ahol az illatos Sangiovese kékszőlőből készül a bor (a széles szájú palackokat szalmafonatos kosárkában árusítják) – annak nem a nyári hónapokat a javaslom. Szeptemberben, az év legmágikusabb hónapjában a szüreten kívül még rengeteg gasztronómiai fesztiválon, az újbor tiszteletére tartott ünnepségen is részt vehetnek. Októberben viszont elkezdődik az olívabogyók szüretelése. Ilyenkor érdemes az olajfaligeteket bebarangolni. Vendégeink részt vehetnek a szüreten. Ilyenkor még nyers, vad íze van az olajnak, ami aztán szép lassan megnyugszik, és egy-két hónap múlva már hozzászelídül a mediterrán ételekhez.
– Lehet újabb ötletekkel bővíteni a már így is végtelennek tűnő listát?
– A férjem született üzletember. Rengeteg ötlete van, az élményfelelős viszont már én vagyok. A célunk az, hogy aki hozzánk fordul, olyan elégedetten térjen haza, mintha egy szerető, távoli rokonnál töltötte volna napjait.