El tudjuk képzelni, hogy ne kaméliából és holland tulipánból köttessünk csokrot, hanem szezonális virágokból? S olyan virágkötőtől rendeljünk, aki saját virágoskertjében termeszti ezeket a szépségeket?
A kertje pedig csodakert, ahol bogarak és pillangók laknak, a növények egymást védik, a talajt nem bolygatják ásással, s kémiai szereket sem használnak a virágok felturbózására... (Fotó: Horony Kati)
Nagykéren terül el a kert, ahol Horony Attila és felesége, Kati egy szezonális virágbirodalmat álmodtak meg. Virágoskertjükben három tucat virágfajt termesztenek. Nem bolygatják a talajt ásással, a kert apró lakóinak sünilakokat és bogárhoteleket telepítenek, vagyis azon vannak, hogy minden élő otthonra leljen a kertben! Ja, igen, és nincs karbonlábnyomuk, hisz nem utaztatják messziről a virágokat.
Mi itt az Új Nőnél szeretjük az úttörőket. A vállalkozó szellemű kalandorokat, akik merik egy kicsit másképp, máshogyan csinálni, mint ahogy megszoktuk. Nem csoda hát, hogy a Horony család filozófiája azonnal lenyűgözött bennünket! Voltaképp nem csinálnak mást, mint visszanyúlnak a régiek bölcsességéhez, és nemet mondanak a permetezésre. Vajon miért fontos ez a virágoknál is? Miben különbözik az „etikus” csokor más csokroktól? Aki válaszol: Horony Attila (33) virágkertész, a Petite Rose floral design alapítója.
Horony Attila
– Ha nem bolygatjuk szántással, ásással a talaj élővilágát, egészségesebb zöldségeket kapunk. A virágokat viszont nem esszük meg: miért fontos mégis a tudatos termesztés?
– A virágokat is a kezünkben fogjuk: a különböző permetektől ma egyre több embernél jelentkezik allergiás reakció. Később ez a sok káros anyag biokomposzt formájában a virággal együtt visszakerül a talajba. Nálunk ilyesmitől nem kell tartani, mert a virágaink száz százalékban vegyszermentesek. Másrészt miért rendelnénk olcsó afrikai virágokat, melyek több ezer kilométert utaznak lehűtve, ha gyönyörű szép virágokat termeszthetünk itthon? Mi az ültetéstől a szárításig mindent saját kezűleg végzünk, és az aktuálisan nyíló virágainkból készítjük a csokrainkat.
Jó lenne elültetni a köztudatban, hogy nem az a „mintakert”, ahol gyepszőnyeg van és tuja. Vadabb a kertünk s kicsit összevissza? Sokszor az egyik növény ellenségét a másik kergeti el, a társulások egymást éltetik...
– Hol sajátítottad el ezt a szemléletet?
– Kertészmérnöknek tanultam Brünnben és Kecskeméten. Volt virágtermesztésóránk is, viszont a hagyományos földművelést tanították, amely szembemegy a mai elveinkkel. Az áttörést nálam egy berlini virágkötő-tanfolyam hozta el. A feleségemmel egy évig Németországban éltünk, s mivel érdekeltek a virágok, jelentkeztem a képzésre. A virágkötő meglepően szép csokrokat készített szezonális virágokból, szinte elállt a lélegzetem...
– S Berlinben szerezte be a hozzávalókat?
– A környező városok és falvak ökologikus virágfarmjaival dolgozott együtt. A virágok nem voltak átitatva mindenféle vegyszerekkel, hogy több hétig elálljanak. Mégis lélegzetelállító installációk, csokrok, hajdíszek készültek! Teljesen más típusú virágkötészet volt ez, mint az itthon megszokott rózsa- és gerberaalapú. A mi első nagy projektünk egyébként a saját esküvőnk volt: mi készítettük a virágdíszítést. S mivel a családi telken volt hely, kiültettünk pár palántát. Hátha mások is keresni fogják a csokorba vágható szezonális virágokat...
– ...és keresték is, hiszen az elmúlt négy évben egyre többen ismerték meg a kerteteket.
– Hobbiként indult a virágkertészet, de hivatás lett belőle. Jelenleg 35 féle virágot termesztünk ezer négyzetméteren. Az ökologikus virágokról tudni kell, hogy nem olyan hosszú, egyenes a száruk, mint az importvirágoknak, és nincs hatalmas szirmuk. Mi a természetességre törekszünk, nem a tökéletességre. A díszítési stílusunk minimalista, a csokrok lazább szerkezetűek, de selymesek, hisz hajnalban még a harmat csókolta a virágszirmokat. Vásárlóink többnyire értik a filozófiánkat.
Próbálkozunk újításokkal is: virágzáskor például van „szedd magad!”-akciónk, amely tökéletes családi program, emellett családi fotózásokat is rendeztünk a kertben, amit mindenképp folytatni szeretnénk.
– Beszéljünk kicsit a kertészkedésről: milyen munkálatok zajlanak egy ökologikus virágoskertben? Mit csináltok másképp?
– Arra törekszünk, hogy minél több élőlény telepedjen meg a mi kis mikrokozmoszunkban. Tavaly átálltunk az ásásmentes, „no dig” bio kertészetre. Lényege, hogy minél kevesebbet forgassuk a talajt. A talajművelést – ásást, kapálást – takarással, azaz mulcsolással helyettesítjük. Ősszel, miután leszedtük a virágokat, a gyökérzetet benne hagyjuk a földben, s csak ráhordjuk a szalmát és az istállótrágyát. Alatta a talajlakók révén intenzív „talajélet” alakul ki: igazából ők „ássák fel” a kertet. Ahogy telik az idő, a takarás lelapul, ezért fűvel, szalmával pótoljuk év közben.
– S mi történik a gyommal?
– Nem jutnak elég fényhez a takarás révén, így kevesebb gyom bújik elő. És bár van csepegtetőrendszerünk – az öntözést is minimalizálni tudjuk. Tavaly volt néhány kontrollágyásunk, s arra jutottunk, hogy ott tartja meg leginkább a föld a nedvességet, ahol szalmával és istállótrágyával egyszerre takarunk. Mivel nem tudunk annyi zöldhulladékot kitermelni, amennyire a mulcsoláshoz szükség van, szívesen fogadunk leveleket, vágott füvet, szénát vagy istállótrágyát a környékbeliektől.
– Tél van: nem most zajlik a munkátok látványos része. Mi a szezonális kertész feladata az „alvó” hónapokban?
– Ez az időszak a tervezésé: januárban döntjük el, mit fogunk termeszteni, hány ágyásra lesz szükségünk, mikorra időzítsük az ültetéseket. Fontos viszonyítási alap, hogy előző évben mikor fagyott utoljára. Ezután pedig nekilátunk előkészíteni az ágyásokat. Néhány ágyást csak decemberben mulcsoltunk: azokat az ágyásokat kihagyjuk, ahol a zöldhulladék még nem komposztálódott, s csak nyáron, a második vetési időszakban ültetünk beléjük.
– Apropó: honnan tudjátok, hogy kész a komposzt?
– Már nem termel hőt, és ilyenkor csak apró mikroorganizmusok – például gombafonalak – vannak benne. Az ültetési munkálatok egy része már megkezdődik januárban, néhány virágnak ugyanis annyira hosszú a csírázási ideje – ilyen például a liziantusz –, hogy beletelik egy-két hónapba, mire megjelenik az első sziklevél.
Virágaink egy részét egyébként saját magról ültetjük, a többit helyi termesztőktől – főként Észak-Szlovákiából – szerezzük be. A tulipánhagymát viszont mi is Hollandiából vásároljuk.
– Tavasszal aztán, feltételezem, felpörög az élet a farmon...
– A legtöbb munka ültetési szezonban van, ezen belül is akkor, amikor a palántákat áthelyezzük a nevelőágyásból a szabad földbe. Ez akár két hétig is eltarthat, ilyenkor nem állunk meg. Mivel nincs fóliánk vagy üvegházunk (az ilyesmi az ökologikus kerttel nem fér össze!), az öreg házunk folyosós részén neveljük a növénykéket. Amikor már elég nagyok, kivisszük őket pár órára, hogy szokják a hőkülönbséget, majd egy-két éjjelre, s végül átkerülnek a szabad földbe. Mi főleg azért palántázunk, mert ha a kész virágot ültetjük ki, abból kilencven százalékban termés lesz. De persze vetünk is magokat, illetve néhány virág magát szaporítja. Virágzás idején aztán a vágás a fő feladat: folyamatosan vágni kell a virágokat, hogy ne magozzanak fel.
– Hogyan kell szakszerűen virágot vágni?
– Mi ollóval vágjuk őket. Vannak fajták – például a tátikák –, amelyek nagyon szeretik, ha lejjebb vannak nyírva. A felhasználásra szánt virágokat mindig előző este szedjük le, utána a műhelyünkben tároljuk.
– Meddig állnak el?
– Mivel frissen vannak vágva, 68 napig biztosan elállnak. Jó, ha otthon naponta kicseréljük alattuk a vizet, s legalább kétnaponta visszavágunk picit a szárukból. Ezzel meg lehet hoszszabbítani a virágok élettartamát!
– Melyik virágból termesztetek a legtöbbet?
– Tavaly 6000 tulipánhagymát ültettünk el, megháromszoroztuk a tavalyelőtti termést. Tulipánjainkat ugyanakkor kénytelenek vagyunk magaságyásban nevelni, alulról pedig csirkehálóval védeni: pár éve a földi pockok miatt az egész termés odaveszett. Most már fokhagymát is ültetünk az ágyásainkba, mivel az erős illat elűzi a rágcsálókat. Ez ugyanis az ökokert filozófiája: az egyik növény vagy élőlény védi a másikat, ezért jó, ha sok növény és élőlény van a kertünkben.
– Nem használtok vegyszereket. Akkor hogyan száműzitek a többi kártevőt?
– Szerencsére egy virágfarmon sokkal kevesebb a kártevő, mint mondjuk egy zöldségesben. Időnként persze előfordulnak földibolhák vagy levéltetvek, ezeket manuálisan távolítjuk el. (Vízsugárral, ha még zsengék a levelek.) Illetve az ágyás melletti sávokra olyan növényeket ültetünk, amelyeket nem sajnálunk. Már olyan értelemben, hogy ezekre rámehetnek a kártevők, s miután jóllaknak, nem fogják bántani az értékesebb növényeket. Különben rengeteget tanulunk Charles Dowding angol kertésztől, aki a no dig technológia egyik úttörője – s már gyerekeknek is adott ki könyvet a témában. A magyarok közül pedig Gyulai Iván munkásságát követjük.
– A kínálatotokban nemcsak élő virágok, de gyönyörű, szárított díszek is vannak. Mit érdemes tudni a virágok szárításáról?
– A virágokat a padlástérben fellógatva szárítjuk. Vannak, amelyek szárítás után mutatósabbak (például a dália), és vannak, amelyek kevésbé (ilyen a rézvirág). Mostanra sikerült kitapasztalnunk, hogy melyikeket érdemes szárítani. A dália október-november tájékán virágzik, ezután néhány hónapot szárítjuk, januárban pedig már fel is tudjuk használni. A szárított csokrokról tudni érdemes, hogy gazdagabbak, mint a hagyományos csokrok. Illetve – mivel nehezebben formázhatók – több is a munka velük. Mi viszont szeretünk szárított virággal dolgozni: koszorúkat, kopogtatókat készítünk belőle.
– Hogyan érhetnek el benneteket az érdeklődők?
– A közösségi oldalainkra mindig feltöltünk néhány mintacsokrot – vagy hogy épp milyen fajták és színskálák nyílnak a kertben. Vásárlóink hétköznap megállnak a virágokért, hétvégenként pedig Nyitrára, Újvárba és Komáromba szállítunk. Illetve most már virág-előfizetési lehetőség is van az oldalunkon: a kupon az év tetszőleges szakaszában beváltható az éppen nyíló kínálatunkra.
– Hogy látod: mennyire érdeklődőek az emberek az ásásmentes kertészkedés iránt?
– Mi nem szeretnénk „áttéríteni” senkit: a közösségi felületeinken inkább csak mutatjuk, hogy mit miért csinálunk. Elég kézbe venni egy marék agyonszántott, halott földet, majd megkaparni a miénket, ahol a takarás alatt egyszerre több száz élőlény, bogár, százlábú, giliszta munkálkodik. Egészséges talajban a termés is egészséges lesz! Ha valaki csak egy kicsit elgondolkodik ezen, az már fél siker.