Változik körülöttünk a világ – miközben befolyásos emberek egy csoportja szebb, jobb és zöldebb életet vizionál. Egy olyan életet, ahol nem birtoklunk majd semmit, minden közös lesz, s mi boldogok leszünk.
Mindez már nem valami olcsó összeesküvéselmélet, a kitalálói kiléptek a fényre. A Great Reset, vagyis a Nagy Újraindítás jelszava mára jól ismert, az emberiség számára elképzelt szebb jövőről maguk az ötletgazdák – a Világgazdasági Fórum alapító elnöke, Klaus Schwab és fő filozófusa, az izraeli Yuval Noah Harari – beszélnek.
Bedő Imre (© Dömötör Csaba / csalad.hu)
Bedő Imre (49) közgazdász, a Férfiak Klubja alapítója több videójában beszélt már Klaus Schwabék tervéről. Mint mondja, megélte a Ceausescu-diktatúrát, ezért van viszonyítási alapja. S ugyanazt a fenyegető, jeges leheletet érzi, mint néhány évtizeddel ezelőtt... Persze, ő lenne a legboldogabb, ha néhány év múlva kijelenthetné, hogy tévedett.
– Ma már a politikusok is nyíltan beszélnek a Nagy Újraindításról. Mit takar ez pontosan?
– A terv összefügg a Világgazdasági Fórummal, amely egy nonprofit szervezet. Kapcsolatban állnak vele a nagy globális cégek, valamint egyes országok politikai vezetői, illetve a művészvilág és a tudomány komoly személyiségei. Ezek az emberek úgy nyilatkoznak, hogy van egy régi-új tervük, egy vágyuk, hogy egy olyan világot alakítsanak ki, ahol minden ember egyenlő, és ahol mindenki egyformán hozzáfér mindenhez.
– Így elmondva, nem is hangzik olyan rosszul...
– Nem, hisz hasonló utópiákról már az ókor óta ábrándozik az ember. A kitalálói ma is meg vannak győződve arról, hogy ők jót tesznek, s félreértés ne essék: egyáltalán nem állítom, hogy ők gonoszok. Hiszen hosszú ideje dolgoznak azon, hogy a világ jobb hely legyen. Csak épp minket nem kérdeznek meg arról, hogy szeretnénk-e mindezt vagy sem. Olyan ez, mint amikor az öreg néni nem akar átmenni az úttesten, de valaki mégis erőszakkal átvezeti.
Ez egy valódi terv, amelyről most már egyre több nyilatkozatot tesznek közzé – s ezáltal vitát generálnak, várva a reakciónkat. S ha majd nem tudunk elég ellenérvet felsorakoztatni ellenük, akkor a sok szép ígéret miatt rengeteg támogatójuk lesz. Hiszen ki ne akarna egy zöldebb, jobb és egyenlőbb világban élni?
– Milyen érveket hoznak fel, illetve melyek a megvalósíthatatlan részek?
– Alapvetően ők csak a szép dolgokról beszélnek: hogy a Föld sokkal zöldebb lesz, mert visszafogják majd a fogyasztást. Csak azt elfelejtik mellé tenni, hogy ezt milyen áron akarják elérni. Úgy fogják majd vissza a fogyasztást, hogy például azt sem fogják megengedni, hogy lemenjünk Horvátországig, megnézni a tengerpartot. Nem ülhetünk repülőre, nem mehetünk autóval, mert akkor nagy lesz a karbonlábnyomunk... S ha túl nagy lesz, lehet, hogy a Balatonra sem mehetünk majd le. Vagy ha gyereket vállalunk, akkor megint csak nagyobb lesz a lábnyomunk, hisz azok enni, inni kérnek – és két gyerekkel már súlyos katasztrófába sodorjuk a világot. Aztán ott van a húsevés, aminek a megszüntetésével zöldebbé tennék a bolygót. Európában már bemutatták a műhúst: hogy milyen hatással lesz az emésztésünkre, azzal egyelőre nem foglalkoznak. Ezt a műhúst ugyanis nem szójából és fehérjéből készítenék, hanem Petri-csészében növesztenék, sejtszaporítással. Illetve 3D-nyomtatott steakben gondolkodnak, vagy a jövő fehérjeforrásárában, a tücsökben és annak lárvájában, melynek izolátumára fantasztikus tisztaságú fehérjeként hivatkoznak. Nicole Kidman nemrég már filmet is készített róla.
– De miért kell az ennyire szélsőséges megoldások felé menni?
– Valójában csak nekünk hangzik extrémnek. Nyugaton a különböző kampányok hatására az emberek többsége már elfogadja ezeket mint lehetséges irányt. Létrejöttek a vegánok és vegetáriánusok harcos csoportjai – akik pedig nem tartoznak közéjük, azok is meg vannak puhítva. „Ez az egész valójában jó dolog, csak mi épp szeretjük a húst” – mondják. A húsevők tömegeit így műhússal próbálják kárpótolni, ami – bár úgy néz ki és olyan az íze, mint az igazi húsnak – valójában mégsem igazi hús; fogyasztásának egészségügyi következményei pedig beláthatatlanok. Gondoljunk csak a jól marketingelt margarinra a vajjal és a zsírral szemben – ma már tudjuk, hogy mennyire káros termék. Sokan azt gondolják, hogy ezt az „átállási” erőfeszítést meg kell tenni azért, hogy ne haljon meg a bolygó – ami nyilván nem igaz. Inkább a tömeges sakkban tartás a cél: ha nem jól viselkedsz, nem kapod meg az adagod! Ma két oldal áll egymással szemben: az egyik magától értetődő áldozatnak veszi a „metángyárnak” bélyegzett tehenek kiirtását, míg a másik a függetlenségünk végletes korlátozásának. Hollandiában már kezdik betiltani a kiskerteket is, mert azt mondják, hogy az nem zöld – tehát még véletlenül sem tudod majd magadat ellátni. A kontroll tökéletes lesz, hisz a rendszertől függsz majd.
A csúnya az új szép, a férfi az új nő, a sár az új márvány! A Balenciaga divatbemutatóján a szép, új jövőt láthattuk, sártengerben loholtak a modellek... (© Balenciaga)
– Említette a karbonlábnyomot. Mi a helyzet a többi, mindennapos tevékenységünkkel?
– Az újraindítás pont arról szól, hogy meg kell teremteni a világban azt a fajta miliőt, ahol az emberek el fogják fogadni ezt az új irányt. Ezért is fontos, hogy lehetőleg ne legyen magántulajdonunk, mindenben függjünk a rendszertől. Ide tartozik a közösségi autómegosztás gondolata is, amely a magánautó-tulajdonlást lenne hivatott felváltani. Az elektromos autózás kvázi fenntarthatatlan, így ezt is meg kell majd osztani. De mi van akkor, ha takarítani, szervizelni kell? Ki vállalja majd a felelősséget? S mi lesz, ha egy fontos pillanatban elhappolják előlünk? Mi lesz a szabadságunkkal és függetlenségünkkel, ha nem tudjuk akkor használni, amikor akarjuk, hanem csak akkor, amikor ránk kerül a sor? Vagy: jut-e nekünk egyáltalán bármilyen jármű?! A ruhamegosztás is tetszetős jelszó, de a fiatalok úgy képzelik, hogy majd Gucci ruhát fognak egymással csereberélni. A készpénz felszámolásáról is egyre többet hallani. Ha ezeket az árnyoldalakat nem mondjuk el, akkor olyan sok támogatója lesz Schwabéknak, hogy az emberek idővel el fogják fogadni ezt a „szép, új világot”. Azok is, akiknek nem tetszik. Mert ha ebben a mesterségesen generált áremelkedésekkel, energiahiánnyal kísért válságban a nyugati embernek már minden pénze és tartaléka elfogy, akkor kénytelen lesz ezt az ajánlatot elfogadni.
– Gyakran olvashatunk 2030-ról. Mitől ilyen jelentős ez az év?
– 2030 a Schwabék által kitűzött dátum, ekkorra szeretnék elérni az átállást. Ismét csak elmondanám: én nagyon szeretném, ha mindez nem lenne igaz.
– Milyen konkrét jeleit látja az ellenkezőjének?
– A vezető réteget próbálják megzsarolni. A nagyvállalatok vezetőinek, a híres művészeknek, tudósoknak, politikusoknak csak egyfajta véleményt szabad mondani. Ha mást mondanak, akkor kis túlzással eltüntetik őket a közvélemény szeme elől: rájuk fogják, hogy rasszisták, fasiszták. Azokat is sakkban tartják, akik tiltakozhatnának. Ez a Ceausescu-diktatúrában is így volt – és most így van Németországban, az egész Európai Unióban és az Egyesült Államokban is.
Az alsóbb szinteken ugyan találunk ellenvéleményeket, de azok kisebbségben vannak, és nem sokat számítanak.
– Adja magát a kérdés: annyi év jólét, fejlettség és szabadság után hogy jutottunk ide?
– Miközben mi a tervükről vitatkozunk, azalatt szemmel jól látható, hogyan rombolják szét a világot. Ez a mostani gazdasági válság, inflációs válság és energiaválság nem azért van, mert bármi is elfogyott volna vagy túl sokat fogyasztanánk. Vannak persze nagy problémák a világban – de a válságot nem ezek okozzák. Ezekkel a válságokkal tulajdonképpen kiszivattyúzzák az emberek zsebéből a pénzt. S a végén minden tartalék oda lesz, s ott maradnak a városi emberek tömegei, akik nem tudják megtermelni az élelmiszerüket, ráadásul még fázni is fognak. Akkor a döntéshozók azt fogják mondani: Ezt csak egyféleképpen lehet megoldani! Úgy, hogy minden közös lesz, és mindenki egyenlő lesz. Adjátok oda mindeneteket, és akkor mindenkinek adunk alapjövedelmet.
– Nyilvánvalóan kis halak vagyunk a vízben, de van valami, amit emberként, férfiként és nőként tehetünk az imént felsoroltak ellen?
– Azt gondolom, egyszer és mindenkorra el kell hinnünk, hogy a valódi, hús-vér közösségek alakítása alapvető szükségletünk – még az élelmiszernél is fontosabb. Mert élelmet, így vagy úgy, de fognak adni. Ahhoz viszont, hogy a józan gondolkodásunkat meg tudjuk tartani, kelleni fog a közösségben rejlő erő. És akármilyen világ is jön el, az emberi élet továbbadása kell legyen a legfőbb célunk. Régen is ez tartotta meg a világot: elődeink sem tudtak vagyonokat gyűjteni, nehéz életet éltek. De az, hogy utánuk élet maradt, és hogy jobb embereket igyekeztek nevelni, az mindig is egy folyamatos törekvésük volt, ami egyben célokat adott.
– És mi az, ami még reményt adhat?
– Bízom abban, hogy lesz majd egy olyan konglomerátum, akár államok szövetsége, amely nem fogja akarni ezt az új világot. Ma már sok tanult és világot látott ember van, akikben el van ültetve az a bizonyos mag. A válság már most tömegeket érint, viszont én abban reménykedem, hogy az az embertelen nyomás, ami következni fog, kisarjasztja majd ezeket a magokat. És akkor rájövünk, hogy nagyon sok erőforrásunk van, amibe kapaszkodhatunk. Tehát: ez a meccs még nincs lefutva. (További információk: YouTube – Bedő Imre.)