Kire gondolnak a férfiak? Ki jut eszébe, ha azt hallja: szexszimbólum? Legelőször talán a legendás Marilyn Monroe, Sophia Loren vagy a jelenkor vadmacskái, Salma Hayek és Jennifer Lopez. Csak az a szomorú a névsorban, hogy ezek a ragyogó nők a modellválogatáson egyáltalán nem kapnának munkát. Azzal küldenék haza őket, hogy fogyjanak el. Ma már a 38-as méretű Cindy Crawford labdába se rúghatna – az üdvöske, a példakép a 36-os mértű Gisele Büdchen!
A férfiak fantáziája más utakon jár, mint mi, nők gondolnánk. Pierre Dukan orvos, táplálkozástudományi szakember A gömbölyű szép! címmel írt egy könyvet, amelyben nem a kövérséget propagálja, hanem kutatások eredményeit összegezve azt állítja, hogy a férfiak vágyálmaiban egészen más nők szerepelnek, mint hinnénk.
Szerinte a normális női test a menő, azaz a sem nem kövér, sem nem sovány nő, számban kifejezve a 38–42-es méret az ideális. Minket megkevert az utóbbi évtizedek propagandája. A karcsúnál is karcsúbbak szeretnénk lenni, holott életünk párja nem ezt kívánja tőlünk…
Persze nem hájtömeget szeretne látni otthon, de nem is lábon járó ruhafogast. Nézzünk csak körül a blogokban. Ott egy férfi például ezt írja: Eléggé zavar az a nézet, miszerint a „teltebb” azonos a „csúnyá”-val. Holott a telt a széppel egyenlő. Csakhogy az emberek nem tudják, hogyan viszonyuljanak a telthez, amikor a média tele van piszkafa soványságú nőkkel. Mintha összedőlne a világ, ha egy nő nem olyan, mint a tizennégy éves, serdületlen modellek.
A nőies alkat a természetes
Pierre Dukannak is hasonló a véleménye: „Szexuális mitológiánk szimbólumértékű ellentétpárokon nyugszik. A férfi erős, kemény, izmos, csontos, szőrös és szakállas. Ő a védelmező. A nő törékeny, finom, szőrtelen, sima, gyenge, békés és gömbölyded. Védelemre van szüksége. A gömbölyűség nemcsak anatómiailag adott, a teltség alapvető női tulajdonság – lejáratása élesen szemben áll a női szexualitással és a természet szándékaival.”
Pierre Dukan könyve nemcsak a testsúlyról szól, hanem arról is, hogyan érezzük jól magunkat a bőrünkben, hogyan szeressük lágy, gömbölyded testtájainkat.
Egyes megállapításai tagadhatatlanul erotikusak. Egyszóval a könyv azt sugallja, győzzük le szégyenkezésünket. Nem árt, ha belekukkantunk a férfiak számára készített folyóiratokba. A bennük szereplő modelleken nem sok ruha van, tehát a testük nem marad rejtve. Első pillantásra látszik, hogy ezek a testek távol állnak a mólókon libegő csontkollekcióktól. Pierre Dukan ezt így kommentálja: „A férfimagazinok kiadói nem most jöttek le a falvédőről. Jól tudják, ha a csontsovány tinimodellek képét tennék be az újságjaikba, a felére csökkenne a lap példányszáma.”
Hogyan öltözzön a gitár?
A sovány test meglehetősen új keletű divat az emberiség történelmében. Az ókori istennőszobrok kerek hassal és gömbölyű fenékkel büszkélkednek, és mai szemmel nézve Rubens vagy Rembrandt szépasszonyai is reménytelenül kövérek. Még a húszas-harmincas évek filmszínésznői is „normális női alkatok” voltak. Mikor ferdült el az ízlésünk? Miért változott meg egyszeriben a szépségideál? A szakemberek szerint a jelenlegi ízlésficam a divatvilágból indult el. A divattervezők saját munkájukat könnyítették meg azzal, hogy sovány modellekre szabják a ruhákat. Az a jó, ha a modell olyan, mint a ruhafogas: lóg rajta a ruha... A sovány, fiús testet könnyebb öltöztetni, mint a gitár alakú, hús-vér nőket…
A gitár alkatú nőt gömbölyű formák jellemzik. Rajta a zsákruha ormótlannak hat, ő csak a gondosan szabott, finoman karcsúsított ruhákban mutat jól, és ez gyengéd, szakszerű ruhatervezést kíván. A „lábon járó ruhafogas” modellekkel nincs probléma: a fogasra felakasztják a ruhát, és tovább nincs gond vele. Ezért van az, hogy a modelleken minden ruha nagyszerűen mutat, a normális női alakon viszont sokszor kétségbeejtően. Nem is csoda, hiszen a ruhákat száznyolcvan centi magas és alig ötvenkilós nőkre tervezték.
A férfiszem a derekat nézi
A soványság kultusza nemcsak a testünket teszi tönkre, hanem az arcunkat is. Közismert az a népi bölcsesség, amely szerint harmincöt után a nőnek döntenie kell, mit szeretne: szép arcot vagy formás feneket. Nagy dilemma! Pierre Dukan szerint az az optimális, ha a nő harminc és ötven között minden évben harminc dekát hízik. A bőr ugyanis harminc felett évről évre veszít valamelyest a rugalmasságából, de ha minden évben belülről egy kicsit megtelik, azaz van támasztéka, akkor továbbra is feszesnek látszik.
Pierre Dukan utolsóként ezt tanácsolja a nőknek: „Az a nő, aki azt szeretné, hogy környezete továbbra is nőiesnek lássa, ne szégyellje, hanem hordja büszkén gömbölyded női formáit. Szép jövő vár arra a nőre, aki nem takargatja nőiességét.” De jó ezt hallani! Akkor most már ehetünk, amennyit és amit akarunk? És ülhetünk naphosszat a számítógépnél, és boldogan várhatjuk a ránk rakódó kerek formákat? Korántsem! Hiszen a nőiességhez a karcsú derék is hozzátartozik. Tehát nem kerülhetjük el a tornát és az egészséges étrendet.
A férfiak körében végzett közvélemény-kutatás szerint a gömbölyű, de ruganyos női testet kedvelik. A rengő háj nem arat sikert. Marilyn Monroe is jógázott (a világ legszebb jógafelvételei épp vele készültek). Ebből az következik, hogy harminc felett nem fogyni, hanem „formálni kell”! Lehetőség szerint közelítsük meg a homokóra alakot, ugyanakkor testünk maradjon szilárd. Tehát: jóga vagy pilates, és jó minőségű élelmiszerek. Öt kiló plusz miatt nem kell szomorkodni, hanem örülni kell az életnek.