Köbölkúton varázslatos pékséget működtet Béres Ildikó, ahol ő maga a pék: ez az Ildi’s bakery. Olyan munkát akart, amelynek kézzel megfogható eredménye van, ahol alkothat. A kovászoláshoz szív kell és lélek. Ez nem szólam. A kovászt etetni kell, majd törődni a tésztával, a sülő kenyér pedig a szív melegét árasztja. Varázslatos receptjeit velünk is megosztotta – utolsónak a krékert kóstoltuk, melyet a maradék kovászolt tésztából készít kis borkorcsolyának, nasinak.
Ildikónál karácsonykor a bejgli mellé – tudtad, hogy a finom bejgli titka, hogy majdnem ugyanannyi mákhoz ugyanannyi tészta kell? – pite is készül az ünnepi asztalra. Pisztáciás töltelékkel, alatta jó vastag réteg málnalekvárral, de a gesztenyés is illik a varázsos hangulathoz. A nehéz kerámiaforma családi örökség, magas fala miatt dupla adag pisztáciás töltelék kerül bele. Újságíró létemre én is beállok a pult mögé, hogy kezemben és szívemben legyen az érzés: a kézzel hempergetett kakaós puffancsokat először porcukorba, majd kristálycukorba forgatom. A tepsin 4-5 centi helyet kell hagyni a sütik között, mert sütés közben pufira dagadnak, szépen berepedezett textúrával a tetején.
Béres Ildikó, az Ildi’s bakery megálmodója
PISZTÁCIÁS PITE (28 CM ÁTMÉRŐJŰ PITEFORMÁHOZ)
Hozzávalók a tésztához:
220 g sima liszt
65 g porcukor
35 g darált pisztácia
110 g vaj
1 db egész tojás
csipet só
Hozzávalók a töltelékhez:
2 db tojás
145 g darált pisztácia
90 g porcukor
csipet só
2,5 ek. málnalekvár a tészta megkenéséhez
Elkészítés:
A vajat a liszttel, a porcukorral és a sóval elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a pisztáciát. Jól összekeverjük. Egy morzsalékos masszát kapunk. Ezután hozzáadjuk az egész tojást, ami összefogja a tésztát. Hűtőszekrényben pihentetjük kb. 30 percig. Ha félkeményre hűlt a tészta, kinyújtjuk kb. 0,5-1 cm vastagságúra, és belehelyezzük a piteformánkba. Megkenjük málnalekvárral. Közben elkészítjük a pisztáciás tölteléket.
A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük, hozzáadjuk a csipet sót és a tojássárgáját. Tovább habarjuk. Majd hozzáadjuk a porcukrot, és robotgéppel krémessé keverjük. Egy lapát segítségével óvatosan belekeverjük a darált pisztáciát is. A masszát a lekvárral lekent tésztára öntjük, és 180 °C-ra előmelegített sütőben sütjük kb. 25 percig, míg megpirul a teteje, és nem lesz kocsonyás állagú (nem fog mozogni, ha óvatosan megrázzuk). Ha maradt a tésztából, karácsonyi kiszúróval szúrjunk ki 8 kis formát, és süssük meg. Ezt a szeletekre helyezhetjük dekorációként. Málnalekvárral rögzíthetjük. A pite tetejét porcukorral szórjuk meg.
CSOKIS PUFFANCS, AVAGY CRINKLES
Hozzávalók a tésztához:
240 g liszt
35 g kakaó
½ tk. szódabikarbóna
csipet só
120 g vaj
250 g cukor
2 db tojás
Hozzávalók a beforgatáshoz:
100 g kristálycukor
100 g porcukor
Elkészítés:
A cukrot a vajjal egy habverő segítségével kikeverjük, majd hozzáadjuk a tojásokat, és tovább verjük. Ezután hozzáadjuk a száraz hozzávalókat is, és jól összegyúrjuk. Kis golyókat formázunk, melyeket először a kristálycukorba, majd a porcukorba forgatunk jó vastagon. Egy sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól kissé távolabb helyezzük a golyókat, hogy megfelelően tudjanak terülni. 180 °C-on, 13-14 percig sütjük, majd hagyjuk őket kihűlni a tepsin.
KOVÁSZOS KRÉKER
Hozzávalók:
100 g kovászmaradék (akár 1 hetes is lehet, nem kell frissnek lennie)
60 g liszt (lehet bármilyen: sima búzaliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt stb.)
15 g olívaolaj
7 g egész mák
4 g tengeri só
Elkészítés:
Mindent egybegyúrunk. Kicsit pihentetjük a tésztát, és nagyon vékonyra kinyújtjuk. Segítség lehet a tésztanyújtó gép is. Minél vékonyabbra sikerül kinyújtani, annál roppanósabb, élvezhetőbb lesz a kréker. A kinyújtott tésztát sütőpapírra helyezzük, és derelyeirdalóval vagy pizzavágóval kis szögletekre szeljük. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 10 perc alatt aranybarnára sütjük. Légmentesen lezárva hónapokig eláll.