Érdeklődő nagy szemek, aranyos pofik bámulnak ránk, amikor megjelenünk a kecskefarmon. Mekk Elek, a kontár kecske nyomában járunk, aki magát ezermesternek nevezte: ő rontotta el a kecskék hírnevét. Azóta hisszük, hogy a kecske mindenbe belekontárkodik... Igaz ez? – kérdezzünk házigazdáinktól, a kecsketartó Bogár családtól.
Egyházfa Szenc közelében fekszik, itt él a Bogár család. Három gyermekük van: az ikrek 13 évesek, a kis Peti 10. Bogár Péter kertészmérnökként diplomázott, de már tizenötödik éve egy holland takarmánygyártó cég kereskedelmi részlegét vezeti. A feleség, Timi óvodapedagógus. Mindketten szeretik a munkájukat: ezért, hogy a kecskék körüli teendőket is győzzék, valamint a tej feldolgozását, felfogadtak három kisegítőt. Így született meg szívszerelmük, a hét határon híres kecskefarmuk, melynek mi is a csodájára jártunk.
Egyházfán vagyunk, a Péter Majorban. Itt éldegél a Bogár család és hatvan kecskéje. Életük az állatok körül forog: itt még a nagyobb gyerekek, Bence és Dominik is kecskét fejnek, de a kisöcsi, Peti sem marad le mögöttük. Ő már most tudja: ha nagy lesz, biztosan gazda lesz. Kezdje azonban a mesét a házigazda, aki ezek szerint jól tűri a szűnni nem akaró mekegést, mert a gidák elválasztásánál mindig nagy a hangzavar. Sőt, mint hallottuk más gazdáktól, a kecskék gyakran összekapnak, hogy eldöntsék, ki a főnök, s ilyenkor akár az ólat is szétverhetik maguk körül. Emellett a kecske mindenbe belekap, s ha odajut, kárt tehet a veteményesben. A mondás szerint, ha gyufát kapna, a kecske akár gyújtogatna is.
– Itt, a falu szélén csend van – replikál a felvetéseinkre Timi, a feleség. – A kecskék csak reggel hallatják a hangjukat, mikor éhesek. Amúgy csak itt-ott mekegnek egyet.
– Milyen állat a kecske? – tesszük fel a kérdést a házigazdának, Bogár Péternek.
– Szeretnivaló, bár kicsikét spekuláns. Ezzel együtt úgy látjuk, hogy a kecske aranyos állat! Akik most itt vannak a karámban körülöttünk, azok mind haverok.
Cumisüvegből etettük őket, így hozzánk nőttek. Ha bemegyünk közéjük, nem félnek tőlünk, nem futnak el. Hátul az öt kiskecskét az anyakecske nevelte, ők már nem jönnek oda hozzánk.
– Milyen fajtával kezdtetek?
– Anglo-núbiaival, de lassan áttérünk a szánentálira. Ez holland nemesítésből jön, eredetileg a svájci Saanen-völgyből származik. Hosszú laktáció, vagyis tejelés, ízletes tej, nagy tejhozam jellemző rá: ezért is váltunk rá. Kevés fajta tud télen is friss tejet adni, általában októberben leáll a tejelés, és márciusig nincs fejés.
– Van nevük a kecskéknek?
– Hogyne! – veszi át a szót Timi, aki civilben óvónő. – Amelyik névnapon születnek, azt a nevet kapják meg. Én már nem tudom követni a névadást, a fiúk bezzeg. Van itt Saci, Eperke, Fidorka, Elza, Anna, Zsuzsi, Évike. Az egyik kecskét a fiúk Kémkecskének nevezték el, mert járt utánuk, akár egy kém. Aztán a Kémkecskének segédje is lett, az is követte őket. Az állat közelsége megnyugvást nyújt az embernek, a gőz kienged, a stressz eltűnik, a lélek megpihen. Én sokszor csak úgy kijövök, és megpihenek a kecskék mellett. Ha eszik a kecske, akkor van csak tejhozama. A kecskék napi kétszer kapnak enni. Mindig fejéssel indul nap, fent a fejőszéken kapják meg a tápot, utána szénát ropogtatnak. Gépesítve van minden, csak rá kell cuppantani a tőgyükre a gumit. A tizenkét kecske felmegy a fejőgép fölé, s míg eszik, addig a tőgyekből kifejjük a tejet. A helyükön pedig várja őket a friss széna. A kecske nem legelő állat, azt eszi, amit letesznek elé. Ugyan a friss levegőn itt-ott csipegetnek, de azzal nem laknak jól.
Jürgen, a nevezetes bakkecske, aki közel sem balga, mint rokona, Mekk Elek. Jürgen 114 kilót nyom, egyenesen Hollandiából hozták, és rezeg a szakálla. Ki tudna ellent mondani egy ilyen tekintélyes arcszőrzetnek? Gazdája nógatja, ám Jürgennek ezúttal nem nagyon akaródzik pózolni.
– Tudtátok, mibe vágtok bele a kecsketartással?
– Nyolc éve kezdtük ezt a kalandot. Én gyerekkoromtól szeretem az állatokat. Viszont azért lehetnek gubancok, az anyák néha otthagyják a kicsit vagy épp rálépnek. S mivel januárban ellenek, a legnagyobb hidegben, azért van velük vesződség. A núbiai kecskénél két hónappal a gidázás előtt leáll a tejtermelés. Emiatt vettünk szánentáli kecskéket. A szánentáli kecske kecsesebb, fehér színű, hosszú lábú. Két-három évig lehet fejni ellés nélkül. Télen is van teje, és a nyári nagy melegben sem zuhan nagyot a tejtermelés. Júniusban volt olyan kecskénk, amelyik 8 liter tejet adott. Mellesleg átlagosan 4 liter a napi tejhozam állatonként. Amúgy az állatnak stressz, ha minden évben ellik. A gond nélküli ellés az ideális, s a fehér szánentáli fajták ilyen szempontból is beváltak. Januárban kijöttem, s láttam: nini, nyolc új kiskecskénk van! Se szó, se beszéd, megellettek.
Miért éppen kecske? A magyarázat prózai. A szülők a gyerekek immunrendszerét szerették volna megerősíteni, s gondolták, jót tesz majd a kecsketej...
– Mikor lehet kiskecskéje a kecskének?
– A szánentáli kecske már egyéves korában ellhet, de én azt korainak tartom. Volt, amelyik az egyéves születésnapján megellett – de azért látszott rajta, hogy még fiatal ehhez a nagy feladathoz. Hagyni kell még egy évig, hogy megerősödjön. Aztán mikor rövidülni kezdenek a napok, akkor lehet a pároztatást intézni. Más időszakban a bak rá sem néz a nőstényre.
– Mi lesz a sok lefejt tejjel?
– Az nem is olyan sok, hiszen van egy kis üzemünk a pincénkben. Ott folyik a sajtgyártás, készül a friss sajt többféle fűszerezéssel, az érlelt sajt, a grillsajt, a kétfajta kenősajt, a karamellás édes desszert, a kefir és a smoothie mindenféle gyümölcsízben. A friss tejet egy nagy hűtőben tároljuk. Több tejet fel tudunk dolgozni, mint amennyit kitermelünk, ezért a környék gazdáitól is felvásároljuk. Természetesen a bejövő kecsketejet teszteljük: szigorúak a higiéniai előírások, és az ellenőrzések is folyamatosak. Termékeink zömét aztán bioboltokban, kistermelői vásárokon értékesítjük.
– Miért jó a kecsketej?
– Zsírja könnyebben emészthető, mint a tehéntejé, apróbbak benne a zsírcseppek. Összetétele hasonlatos az anyatejéhez. Jóval kevesebb benne az alfa 1-es kazein: ezért azok is fogyaszthatják, akik allergiásak a tejfehérjére. A prebiotikum-probiotikum tartalma is magasabb, mint a tehéntejé, ezáltal sokkal egészségesebb. Laktóz viszont ugyanúgy van benne.
Itt abbahagyjuk a beszélgetést, vagyis elhagyjuk a karámot, mert nemsokára kezdődik az esti fejés. Viszont addig még teszünk egy kört a nagy udvaron, hogy megnézzük a hátul bambuló kecskegidákat (a gazda kikapcsolta a villanypásztort). S mielőtt belemerítkeznénk a falusias romantikába, Péter rámutat egy nagy, szagló trágyadombra: ez is hozzátartozik ám az életükhöz!
A legvégén megtudjuk, hogy a családnak saját címkéje van, pásztorral, három kecskével és napocskával. A pásztor a gazdát, Pétert jelképezi, a napocska felettük Timit, a három kecske a három fiukat.
Kiderül, hogy a gyerekek nem csupán a névadásba – a munkába is bevonódnak. A sajtokat papírdobozba csomagolják, ezeket például a fiúk hajtogatják. Az ikrek végzik az esti fejést is, de a kisöcsi, Petike is ott téblábol körülöttük. (Ő igazi állatbarát, van papagája, teknőse, hörcsögje, nyúlja: neki aztán minden jöhet.) Péter közben benyit egy kis helyiségbe, hogy meglessük az érlelőben elhelyezett sajtkorongokat. Annyit mi is tudunk, hogy minél tovább érlelődik a sajt, annál jobban érezni rajta a jellegzetes, csípős „kecskeízt”. Van, aki kimondottan emiatt keresi az érlelt kecskesajtot...
Ám mi nem ezek közé az emberek közé tartozunk, pont ezért a Bogár család többi terméke varázsolta el az ízlelőbimbóinkat. Házigazdáink ugyanis derekasan megvendégeltek bennünket, így saját kútfőből mondhatjuk, hogy sajtjuk páratlan, nagyon selymes, lágy ízű. A málnás smoothie pedig olyan sűrű, hogy alig akart kicsorogni az üvegből! Egyszóval nem csupán egészséges, de finom is. Kell ennél több? (www.petrovmajer.sk)
Bogárék a kecskéikkel elkerültek a nyitrai Agrokomplex nagyvásárra. Egyik kecskéjük itt megkapta a Najkoza címet: 39 kilót nyomott öt hónaposan! Ámbár Péter nem szívesen viszi ki az udvarból a kecskéit, nehogy elkapjanak valami betegséget, nekik is nagy élmény volt a vásári részvétel.
Az ikrek végzik az esti etetést. 12 állat felugrik a dobogóra, s míg ropogtatják a tápot, a tiszta tőgyre helyezik a gumicsövet. Egy óra alatt megvan a fejés.
A fehérek a szánentáli kecskék...