Nyaralunk – és hanyagok voltunk. Elvesztettük az iratainkat. Mit tegyünk?
A megbízható utazási irodák mindent jól bebiztosítanak, és kritikus helyzetekben is tudják, hogyan kell segíteni. Ám egyre nagyobb azoknak a száma, akik csak úgy a nyakukba veszik a nagyvilágot.
Útlevél
Azt már mindenki tudja, hogy az EU-s országokba elegendő a személyi igazolvány, de az EU-n kívülre csakis érvényes útlevéllel mehetünk. Ha csak a szomszédba, Magyarországra vagy Csehországba kívánunk átruccanni, hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy nem érdemes útlevelet csináltatni a gyereknek. Ráadásul egypár év múlva úgyis lesz saját személyi igazolványa! Sajnos, ezt nem vehetjük félvállról, mert akinek még nincs személyi igazolványa, annak muszáj hogy legyen útlevele. Meg kell tehát csináltatni!
Figyelem: egy 2012 júniusában érvénybe lépett törvény alapján gyerekeinket nem írathatjuk be saját útlevelünkbe, hanem önálló útlevelet kell csináltatni nekik! (Szlovákiában évente 250 ezer útlevelet állítanak ki.) Érdekes szabály, hogy a szülők bármelyike igényelhet útlevelet a gyerekének, még akkor is, ha elváltak, vagy sosem házasodtak össze. Sőt az útlevelet nem muszáj a gyermek állandó lakhelyén igényelni, elegendő hozzá a gyermek születési anyakönyvi kivonata, a szülő személyi igazolványa, vagy ha nincs hazai személyi igazolványa, akkor az útlevele és természetesen az illeték – a másik szülő beleegyezése nem szükséges. (A válási, láthatási papírokat nem kérik, tehát az iratot ezek szerint bármikor kiadják.
Egyedül a gyerek „kell” hozzá, hogy helyben lefényképezhessék.) Ha a gyermek nem a szüleivel utazik el, nem kérnek a kísérőtől a szülők által aláírt hivatalos meghatalmazást. Ennek ellenére nem felesleges, mert más országban más lehet a törvény, tehát másutt kérhetik. Tovább tájékozódhatunk ezen a weboldalon: http://www.minv.sk/?cestovne-pasy.
A külképviseletekről
A szokásos üdülőhelyeken, például Horvátországban szlovákiai rendőrök segítenek bajba jutott honfitársainknak, ám lehet, hogy messze távolban járunk, és a szlovák külképviseletet hetedhét országon túl találjuk. Fontos tudni, hogy létezik olyan EU-s előírás, mely szerint abban az országban, amelyikben a mi hazánknak nincs külképviselete, EU-s polgárokként teljes joggal fordulhatunk bármelyik európai uniós tagállam ottani külképviseletéhez.
A biztonság kedvéért
Ha hosszabb útra indulunk, a személyi okmányainkról ajánlott biztonsági fénymásolatot készíteni. Ha az eredeti iratok az út folyamán eltűnnének, legalább ezeket meg tudjuk mutatni. Egyenesen két másolatot ajánlanak, hogy az egyik adagot hagyjuk valamelyik rokonunknál, aki, ha értesítjük, el tudja küldeni, a másikat pedig csomagoljuk külön az eredeti iratoktól. (A fénymásolatok nem helyettesítik az okmányokat, de gyorsítják az ügyintézést.)
Mennyibe kerül ez nekünk?
A rendőrség weboldalán ellenőrizhető, hogy sajnos, minden esetben fizetni kell az új okmányokért. Elveszett vagy ellopott személyazonossági esetében az összeg 16,50 euró, ha pedig két éven belül másodszor igényelünk személyit az előbbiek miatt, akkor ez az összeg már 33 euró. Az útleveleket a rendes ár kétszereséért pótolják, ha először fordul elő, hogy érvényességük alatt elvesznek, vagy eltulajdonítják azokat. Ha rablótámadás áldozatai lettünk, és erről jegyzőkönyv is készült az ottani rendőrségen, akkor az útlevél pótlása ingyenes. Az útlevél elvesztését (ellopását) először a helyi szlovák külképviseleten kell bejelenteni, majd idehaza a rendőrség útlevélosztályán.
Ha az első bejelentésről idegen nyelvű (nem szlovák vagy cseh) igazolást kaptunk, a mi dolgunk azt hiteles fordítóval lefordíttatni. Az eltűnt vagy eltulajdonított lejárt útlevélért nem kell büntetést fizetni. Ha időközben előkerül eltűntnek bejelentett (még érvényes) útlevelünk, haladéktalanul adjuk le, mert ott szerepel az érvénytelen okmányok listáján, és komoly gondot okozhat, ha egy ilyen irattal szeretnénk magunkat igazolni. Az a legkevesebb, hogy nem fognak beengedni idegen országba!
Míg a személyi igazolvány esetében a 60 év felettiek és a súlyosan egészségkárosodott személyek (ZŤP) nem fizetnek az új személyiért, addig az útlevélért nekik is fizetni kell. Ha nem jelentjük az okmány elvesztését – az érvényes törvények értelmében –, akár 331 eurós büntetést is kaphatunk. Tehát jobb, ha vigyázunk az iratainkra!
Hasznos oldalak
A külügyminisztérium oldalán számos érdekes információt találunk: http://www.foreign.gov.sk/. Megtudhatjuk, hogy ha külföldre készülünk – különös tekintettel azokra a helyekre, ahol a közelben háborús helyzet van, vagy gyakoriak a természeti katasztrófák –, hasznos lehet, ha regisztráltatjuk magunkat a külügyminisztérium weboldalán.
A felmerülő problémákról SMS-ben tájékoztatnak minket, illetve adott esetben fel is hívnak. Az sem elhanyagolható, hogy egyáltalán tudnak rólunk, vészhelyzetben pedig számíthatunk segítségre. Egyetlen kérés, hogy adatainkat és a tervezett útvonalat pontosan tüntessük fel.