Zoe Líšková (21, Bős) munkájából kifolyólag sok kutyussal és gazdival találkozott már. A fiatal lány nővérként dolgozik egy állatorvosi rendelőben, ahol sokszor látja, amint a megszeppent kutyusok azt lesik, vajon mit tesz majd velük a doktor bácsi.

Zoe első vizslája bújós volt, a második az szerint közeledett az emberekhez, hogy milyen volt épp a kedve. A mostani ellenben otthon bújik, kint harap. A nőknek a nyakába ugrik, de a férfiakról a nadrágot is leszedné.

kutyas-lany-2.jpg
„A barátommal van egy kutyusunk, Pimpi – mutat a körülöttünk szaladgáló tacskóra Zoe –, illetve van egy rövid szőrű magyar vizslánk is: ő akaratos, keményfejű, mégis nagyon különleges. A páromnak az első kutyája egy drótszőrű tacskó volt, ezért esett második kutyaként a választásunk éppen erre a fajtára. Pimpi szerelem volt első látásra!”

 Nagyon helyes a kis foltjaival... 

– Az, hogy foltos egy kutyus, genetikai mutáció. Régebben az ilyen fajta kutyák nem voltak közkedveltek, sokan ugyanis féltek, hogy könnyen lesznek betegek. Ma pedig különlegesnek számítanak.

 Az emberek általában milyen fajta kutyát választanak?

– Többnyire a kis testű kutyákra esik a választás, mert ők jól érzik magukat a lakásban. Ilyenek a yorkshire terrier, a csivava, a tacskó, de nagyon kedvelt a francia buldog is. A házaknál, ahol van udvar is, a golden retriever és a labrador kelendők. Egy kutya kiválasztásánál mindig figyelembe kell venni, hogy a gazdinak mi a hobbija. A baráti körünkben sokan horgásznak, nekik tacskóik vannak.

Ha házőrzésre szeretnénk kutyust, akkor a németjuhász lehet a jó választás, esetleg a cane corso. De dobermannok és a rottweilerek mellett sem mer hívatlan vendég belépni az udvarra...

 Mi mindenre kell figyelnie az embernek, mielőtt kutyust választ?

– A kutyák mozgásigényére. Elszomorít, ha egy gazdi nem jól választott, és azt látom, hogy nincs megfelelő élettér biztosítva a kedvencének. Egy vizslának például napi szinten kell a futás. Persze kérdés, mennyire akar a gazdi egzotikus kutyát. Vannak méregdrága francia buldogok, gyönyörű bichonok és dobermannok… Mérlegelni kell azonban, hogy lesz-e elegendő időnk foglalkozni az állattal. Egy kezdő gazdinak a labradort ajánlanám: kedves kutya és toleráns. A magyar vizsla ellenben nem kezdőknek való, hiszen nagyon akaratos szerzet.

 Milyen a jó gazdi-kutya viszony?

– A gazdik sokszor elfelejtik, hogy a kutya nem gyerekpótlék, illetve hogy a fegyelmezésnek és a büntetésnek a fajtának megfelelőnek kell lennie. Soha nem túlozhatjuk el! Ugyanígy fontos, hogy tiszteletben tartsák egymás életterét. Ismerek olyan gazdit, aki a kádba is magával viszi a házi kedvencét. Ez már túlzás: legyenek kijelölve a magánszféra határai! Persze, van egy mondás, hogy egy tacskónak nem gazdija, hanem szolgája van... Fontos azonban, hogy ne a kutya parancsoljon, ne ő legyen az úr!

kutyas-lany-3.jpg

 Létezik olyan gazdi, aki nem kényezteti el a kedvencét?

– Nem mindig könnyű következetesnek lenni, de a kutyusok érdekeit kell szem előtt tartani. Ha folyton jutalomfalatot adunk nekik, csak mert olyan szépen néznek, előbb-utóbb elhíznak, és komoly egészségi problémáik lesznek. Minden kutyafajtánál meg van határozva, hogy mennyi az ajánlott napi jutalomfalat. A kis ölebeket nem lenne szabad dohányzó kávézókba vinni, hisz a cigifüst nagyon ártalmas a kutyákra nézve. Jár a rendelőnkbe egy idősebb házaspár, malinois kutyájuk van, ez egy farkaskutyafajta. Amolyan rendőrkutya, nagyon okos. Gyakran járnak hozzánk féregtelenítésre, mert mindent összeeszik. Legutóbb 30 kiló helyett 45 kilót nyomott. A háta, mint az asztal, a lábai pedig alig bírták el a súlyát.Elmondhatjuk azonban, hogy a gazdik nagy része felelősségteljes.

 Milyen érdekes kutyafajtával találkoztál már a munkád során?

– A hosszú szőrű francia buldog a legdrágább, amivel valaha találkoztam. Az ára több tízezer euró. Úgy kell elképzelni, mintha a golden retriever szőrét ráhúznánk egy francia buldogra. Valóban csodálatos kutyafajta – nálunk még elég ritka, de Amerikában már elterjedt.

A szőr nélküli, úgynevezett meztelen kutyák számomra szintén különösen érdekesek. A drága kutyafajták tenyésztésénél mindig az a legfontosabb, hogy genetikai tesztelést végezzenek rajtuk, valóban egészségesek-e.

 Hogyan kell megfelelően táplálni egy kutyát?

– A gazdának meg kell ismernie a kutyáját! Hogy mit bír el kedvence gyomra, esetleg mitől lehet hasmenése. A kutyus házi koszton is elél, csak figyelni kell rá, hogy az étel ne legyen sózva, fűszerezve, mert az árt neki. Hagymát, fokhagymát semmiképpen ne adjunk egyetlen kutyának se! A csokoládé kifejezetten méreg számukra, a mogyoróval és a szőlővel együtt. A szervezetük nem tudja megemészteni, feldolgozni ezeket. Ha a kutyát tápon tartjuk, akkor ki kell tapasztalni, hogy esetleg nem allergiás-e a táp valamelyik összetevőjére – sajnos manapság ez nagyon gyakori eset. A csirke is allergén. Sokszor már az is elég, ha csirkezsír van a tápban: az már rosszat tesz a kutyának... Ha pedig tápot váltunk, fontos, hogy apró adagokban keverjük az újat a régihez, hogy kedvencünk megszokja. Persze, a tápváltás nem létfontosságú, de megtörténhet, hogy a kis kedvenc 4-5 év után megunja, hogy mindig ugyanazt az ételt kapja. Előfordulhat az is, hogy egy táp nem tesz jót az emésztőrendszerének: ilyenkor allergiás tünetek jelentkeznek az állatnál. A gazdinak ismernie, folyamatosan figyelnie kell a kutyusát…

 Meddig él egy kutya? 

– A kisebb testű kutyák tovább élnek, 15 évet biztosan. A nagyobb méretű kutyusok – például a közép-ázsiai juhászkutya – 9-11 évig élnek. A szomszédunkban volt egy őzpincs, 20 évesen ment el. Fajtától függ, hogy milyen betegségre hajlamosak.A kisebb testű kutyáknál vesebetegség alakulhat ki, a nagyobb fajtáknál a csontokra kell ügyelni... Míg a pudlik a gyomrukra kényesek, addig egy francia buldognál előbb lépnek fel légzési nehézségek. Sajnos, a gazdik nem figyelnek az idősödő kutyák szükségleteire. Sokan nem tudják, de az idős nőstény kutyáknál ki kell venni a méhet. Rengeteg probléma – az álvemhességtől kezdve a nagyon csúnya méhgyulladásig – származhat abból, ha ez a műtét nincs elvégezve… Az emberek ilyenkor erős fájdalomcsillapítóval tömik a beteg állatot, de meg kell érteniük, hogy csak a szenvedését nyújtják meg. Ilyen esetekben mi óvatosan közöljük a gazdival, hogy mi lenne a jó megoldás, de a kutya mégiscsak családtag: nehezen engedik el. Ez egy nagyon érzékeny téma.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

 A Covid-időszak mit hozott a kutyatartás terén?

– A kutyatenyésztés virágzott, a bezártságban az emberek igényelték egy kedves kutyus társaságát. Később azonban többen rájöttek, hogy nem a megfelelő fajtát választották maguknak. Egyszer például azzal keresték fel a rendelőnket, hogy altassuk el az állatot, mert már nem tartanak rá igényt. Mivel együttműködünk egy menhellyel, felajánlottuk a családnak, hogy inkább megpróbálunk új helyet keresni a kedvencnek. A kutyus azóta új családhoz került, és nagyon boldog. De találkoztunk olyan esettel is, amikor a kutya ok nélkül támadott, beszorította a családot a fürdőszobába. Nem lehetett vele mit csinálni, a helyzet nem javult – sajnos el kellett altatni az állatot. Nagy testű keverék kutyáról volt szó, nem volt jól nevelve. 

 Ilyen esetekben nem segítene egy jó kutyaiskola?

– A kutyaiskolát én mindig ajánlom. A kutya fiatal korában tanul könnyen, később már nem olyan ügyes. Az alapparancsokat – ül, fekszik, hozzám, marad, lábhoz – jó időben elsajátítani, hogy szófogadó legyen a kutya. De a gazdáknak is jót tesz a kutyaiskola, hisz ott megismerhetnek más kutyatartókat. A kutyás gazdik nagyon összetartók tudnak lenni, meg tudják beszélni a felmerülő problémákat. 

Ha egy háztartásban több ember él együtt, akkor mielőbb el kell dönteni, hogy ki lesz a kutya gazdája, mert az csak egy személy lehet: például az, akinek több az ideje, jobb az idegrendszere, esetleg jobban érdekli a kutya sorsa…

 Érzelmileg mit adhat a kutya a gazdájának?

– Elmondhatatlanul sokat: a kutya egy szeretetbomba. Megtanítja az embert a törődésre, a felelősségvállalásra. Kisgyerekek mellé nem biztos, hogy jó döntés, de kamaszoknak ajánlott. Én mindenkinek azt javaslom, hogy legalább egyszer legyen kutyája az életben!

Novák Zita
Cookies