Örömmel tölt el, hogy egyre több helyen rendeznek levendulafesztivált, s a hatalmas ültetvényeken csodás fényképek készülnek. Érdemes szüretelni és szárítani egy kis levendulát, mert a nyár illatát így később is élvezhetjük majd. Én ezért készítek minden évben kis, szárított levendulával megpakolt zsákokat, hogy a ruhásszekrény polcaira, fogasaira bújtassam azokat.

A levendulaillat sokáig megmarad, és a molyok sem támadják meg a kedvenc ruháimat. Az idei nyáron gondoltam egyet-kettőt, és levendulaillatú kézműves szappant csináltam, majd levendulás szójagyertyát öntöttem. Tudom, hogy kicsit sok a levendulából, de milyen jó lesz visszaemlékezni a forró, levendulaillatú nyárra a hűvösebb napokon!

lila-alom-kezdo.jpg
(© Francesco Vaninetti, Robert Harding / Alamy)

Íme, az elkészítési módok:

Levendulazsák

Csak arra kell ügyelnünk, hogy a zsákocska anyaga természetes legyen – és ne túl vastag, hogy jól áteressze az illatot.

Varrógéppel, de kézzel öltve is pár perc alatt készre lehet varrni, majd szárított levendulával tölteni. Nem érdemes túl nagy zsákot készíteni, a kisebb is elvégzi a feladatát.

Levendulaszappan

Hobbiboltban lehet kapni szagtalan szappantömböt, de az egyszerű babaszappan is megfelel a célnak. Nyolc szív alakú, kisebb méretű szappanhoz 400 gramm szappant használtam fel. A szappant lassan felolvasztom egy lábasban, majd 2-3 perc kevergetés után csepegtetek bele 20 csepp levendulaolajat. (Lehet saját készítésű, de bioboltban is beszerezhető.)

Gyors mozdulattal beleforgatok egy marék szárított virágot, s máris a szilikonos formába öntöm a masszát. Szinte azonnal megdermed, ezért egy kis gyakorlást igényel elkapni a tökéletes pillanatot, amikor még folyós a szappanunk állaga, de még nem dermed. Ha mégis melegen öntjük a formába – ez történt velem az első próbálkozásnál –, az összes virágszirom a szappan tetejére kerül, ami dermedés után kiváló dörzs, peeling. Tehát ezzel sem rontunk el semmit.

lila-alom-belso.jpg
Kolléganőnk, Novák Zita által készítette levendulás termékek

Levendulás szójagyertya

Egy nagyobb gyertyához 3 marék szójapelyhet használtam fel, ezt szintén a hobbiboltban szereztem be. Az üvegben elkészítem a fakanócot, majd körbeszórom szárított levendulával. A vízgőz felett felolvasztom a viaszt, 5 percig kevergetem (nagyon forró!), majd csepegtetek hozzá 40 csepp levendulaolajat.

Két fázisban öntöm az olvadt viaszt az üvegbe, az első ellepi a virágokat, majd rövid dermedés után a második fázisban felöntöm a gyertyámat a kanócig. A két fázis között rá kell kicsit melegíteni a szójaviaszra, mert azonnal dermedni kezd.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Néhány perces munka egyik is, másik is, és semmi másra nincs szükségünk, csak egypár marék szárított levendulára. Ezeket az apróságokat később is el lehet készíteni, ha nincs kedvünk nyáron a forró edény felett izzadni. Kedves kis figyelmességek kedveseinknek.

Novák Zita
Kapcsolódó írásunk 
Cookies