Kedvenc szentem Nepomuki Jánoska volt, a róla szóló könyvben már az első oldalon finom mézbort kortyolgatott, s mellette elmélkedett a világ folyásáról. Azóta örök vágyam, hogy megkóstoljam ezt a mézes nedűt. A vágy végre beteljesedett Alsókorompán, ahol egy egész mézes birodalom létesült, a Medolandia, mégpedig a híres-nevezetes rozárium szomszédságában.

Alsókorompa rozáriuma megér egy kiruccanást. A híres rózsás grófnő, Chotek Mária Henrietta itt létesítette csodás rozáriumát, amely a harmadik legnagyobb volt a századelő Európájában. A mostani ennek hű mása szeretne lenni, s a mézes birodalom, a Medolandia szomszédságában található (mivel egy és ugyanaz a tulajdonosuk). Alsókorompa szlovák neve Dolná Krupá.

mezbor_es_tarsai_fekvo_40a4025.jpg
Óriásméh a bejáratnál: akár a Medolandia jelképe is lehetne!

Nyári tippünk: menjünk el Alsókorompára!

Alsókorompa immár nemcsak rozáriumáról híres, melyet Chotek Mária Henrietta grófnő emléke ihletett (övé volt a harmadik legnagyobb rozárium Európában!) – de mézborairól is. A borokat egyébként egész évben megkóstolhatjuk az itteni Medolandiában, de legfőképpen a Rózsák ünnepén: a rózsás grófnő, a comtesse emlékére ugyanis Alsókorompán minden júniusban megrendezik a Rózsák ünnepét.

Ilyenkor a faluban a rózsáké, a mézboré és a zenéé a főszerep. Itt vendégeskedett ugyanis anno Ludwig van Beethoven, a nagy német zeneszerző, aki állítólag az alsókorompai kastélyban lobbant szerelemre Brunszvik Teréz iránt. (A szép Brunszvik Terézben tisztelhetjük első óvodaalapítónkat.)

mezbor_es_tarsai_fekvo_40a4064.jpg

Érdekességek a mézborokról

Ha kicsit visszatekintünk a történelmi múltba, akkor számos szóbeszédre bukkanhatunk, amelyek a mézborok létrejöttéről keringenek. A mézborok már azelőtt is léteztek, hogy az emberek egyáltalán elkezdtek volna foglalkozni a készítésével.

Az első mézborok ugyanis a fák üreges mélyében képződtek, amikor is a méhek által termelt méz összeérlelődött az esővízzel. Az ember már az ókorban felfedezte a fa odvának eme különleges nedűjét, s nemsokára ő is kísérletezésbe kezdett.

Hamarosan el is készült az első mézbor! Akkoriban ez az ital nagy jelentőséggel bírt, hiszen a mézbort tartották a bölcsesség, a bátorság és az erő forrásának. Ráadásul a közhiedelem szerelmi bájitalként tartotta számon a mézbort!

Az Apimed mézborai Alsókorompán

A méhészet, illetve a mézborkészítés eredetileg családi vállalkozásként indult az Apimedben (még 1998-ban). Eleinte nem volt más, mint a természet iránti rajongás manifesztuma, de hamarosan kőkemény munka lett belőle.

Kiemelkedő minősége és íze olyannyira lenyűgözte a kóstolókat, hogy hamarosan vevők százai jelentkeztek a készítményekért. Ahogy többféle bor létezik, úgy van többféle mézbor is. Ahogy a borok íze függ a szőlőfajtáktól, úgy a mézborok íze is függ a méz fajtájától: nem mindegy, hogy akác-, virág-, erdei vagy hársmézet használunk az elkészítés során.

mezbor_es_tarsai_allo_40a4041.jpg
A medve tudvalevőleg szereti a mézet... Mackó a mézesbolt bejáratánál...

Az Apimed törekszik arra, hogy helyi termelőktől vásároljon – így Szlovákia-szerte közel 300 méhésszel áll kapcsolatban. Huszonöt saját kaptáruk van: ezekből is sok mézet tudnak kitermelni, ez a mennyiség azonban egy ilyen hatalmas borüzem fenntartására nem elég. A méz begyűjtéséhez 200 literes hordókkal megrakott kamionokat indítanak útnak az ország számos pontjára.

minden_reggel_ujno.sk.png

A borkészítésről

A mézbor nemes borélesztő kultúra segítségével és a mézmust természetes erjesztésével jön létre. Ezt nevezzük fermentálásnak. A mézbor elkészítése egy évig tart az acélhordókban. Tölgyfahordóban ez az idő még egyszer ennyi.

mezbor_es_tarsai_allo_40a4043.jpg
A dél-koreai világverseny győztes boroshordója.

A folyamat ellenőrzésére ma már modern technikai segédeszközöket használnak, amelyek által pontosan meghatározható előre az íz- és illatanyag. Mivel a Medolandia mézbora több mint 50%-ban tartalmaz mézet, ezért a legtisztább tradicionális ószláv mézborok közé sorolják.

mezbor_es_tarsai_fekvo_40a4095.jpg
Az Apimed méhkaptárai: az Apimed cég immár 25 éve töretlen sikerrel van jelen a mézpiacon. A tulajdonos házaspár, Kudláč Péter és Mária azért alapították az édes birodalmat, mert szerették volna felhívni az emberek figyelmét a méhek hasznosságára. Hisz mint tudjuk, méhek (és a növények beporzása) nélkül nincs élet.

S hogy mit takar a Medolandia elnevezés? A Villa Apimedhez tartozó épületrészt, amely mézboroknak, mézeknek és egyéb mézből készített különlegességeknek ad otthont. A turista figyelmét elsőképp egy nagy műgonddal elkészített fa méhecskeszobor köti le a nagy téglaépület előtt.

Már attól, hogy rápillantunk, megérzünk valamit a hely szelleméből, a benti termekben honoló békésségből – talán a mézbort olyannyira szerető kerek hasú szerzetesek hagyatéka ez... Egyszóval: aki a mézet és a mézbort szereti, rossz ember nem lehet. Csendesen elsétálunk egy másik, medvét ábrázoló szobrocskáig, amely nagyon vonzó látványosságnak számít a gyermekek körében.

A bejárat mellett található az egyik díjnyertes mézbor hordója is: beltartalmát Dél-Koreában tüntették ki egy boros világversenyen. Persze az alsókorompaiak több díjat is bezsebeltek már más mézborokkal, a legutóbb Chilében.

Utána pár lépés, s máris bent vagyunk a Medolandiában, a mézborok és mézek birodalmában. A tágas bolt fényárban úszik, a mézborok palackjai kápráznak a nagy fényességben: pár pillanat erejéig úgy tűnik, mintha az édes nedűt aranyporral hintették volna meg. A felnőttek mézboros kávé mellett ejtőzhetnek (kíváncsiságból mi is megkóstoltuk), a kisebbek méhviaszból készült szobrocskák tucatjaiból választhatnak csecsebecsét... 

A teraszról nyílik a rózsás grófnőről, Chotek Mária Henriettáról elnevezett étterem, melynek hangulata egy kis borospincéére hajaz.

mezbor_es_tarsai_fekvo_40a4044.jpg
A Mária Henriettáról elnevezett étterem eredeti tartóoszlopai.

A téglafalak, a boltívek, valamint a gyönyörű rózsaablak elkápráztatják a vendégeket. Az étterem a néhai lovas istálló helyére épült, amelyre már csak az eredeti tartóoszlopok emlékeznek. Ahogyan az a kávékülönlegességeknél is megfigyelhető volt, az ételek – modern gasztronómiai felfogásban a „tányérok” – megkomponálása során is nagy hangsúlyt helyeznek a mézre.

Számos étel, illetve szósz jellegzetes alapanyaga eme édes nedű. Az étteremből kis lépcső vezet fel egy kétszárnyú üvegajtóhoz: itt kezdődik a borkóstoló helyiség: a boroshordók és mézborpalackok jelenléte rájátszik a mézes hangulatra. A mennyezetről üvegből készült mézcsillárok lógnak, izzóik sárgás fényben fürösztik a termet.

Olyan, mintha milliónyi szikra pattogna körülöttünk, a parányi fényrészecskék visszapattannak a fényesre csiszolt bazalt padlóburkolatról.

Rózsák mellett méhkaptárak! 

A Medolandia udvarán 50 x 50 méteres négyzet alakzatban található a híres alsókorompai rozárium, amely szépségével szó szerint megkoronázza az amúgy is varázslatos helyet. A rózsakert közvetlen közelében kaptak helyet a méhkaptárak...

mezbor_es_tarsai_fekvo_40a4100.jpg
Ötletes fonott kaptárak

(Érdekesek még a hagyományos, fonott „kosárkaptárak” – lakóik ugyan nincsenek, de kiállítási darabként igazán különlegesek.) Számomra a legérdekesebb mégis egy szerzetest ábrázoló szobor, amelyik a hátán cipeli a méhek otthonát...

mezbor_es_tarsai_allo_40a4098.jpg
Kik voltak az első méhészek? Például a szerzetesek: íme, egy szerzetest ábrázoló találó méhkaptár!

Végül mégiscsak ráleltem Nepomuki Jánoskára?

TOVÁBBI KÉPEINKET AZ ALÁBBI GALÉRIÁBAN TALÁLJÁK!

⬇︎⬇︎⬇︎

Kovács Viktória
Cookies