Az anya élete vagy a magzat élete a fontosabb, a szülő nő élete vagy a baba élete a drágább? Éppen ezért mindig is kényes kérdés marad a művi terhességmegszakítás.
– Egy tanulmányban kimutatták, hogy Szlovákia déli járásaiban jóval magasabb az abortuszok száma, mint más vidékein. Mi lehet ennek az oka? – kérdeztem Sebő Zsolt komáromi nőgyógyászt.
– Nem tudom. Viszont lehet, hogy ez egy relatív, művileg kimutatott szám. Nekem – huszonhárom év gyakorlattal a hátam mögött – az a véleményem, hogy ha összehasonlítom a kilencvenes évek adatait a jelenlegiekkel, a művi terhességmegszakítások inkább csökkenő tendenciát mutatnak. Míg a kilencvenes években napi tíz-tizenhárom küretet végeztünk, heti két műtéti nappal számítva, ma az egynapos sebészeten, szintén hetente kétszer, legfeljebb napi három-négyre kerül sor. A kilencvenes évekhez viszonyítva az abortuszok száma harmadára csökkent.
– Milyen módszerrel végzik általában a művi terhességmegszakítást?
– A módszer húsz-harminc éve nem változott, ugyanúgy működik: vákuummal (vákuum exhaustio). Ezután még átnézik a méhüreget, amit az orvos általában tanultan, rutinból csinál, a kézre és a kéz meghosszabbításaként műszerekre hagyatkozva, vakon. Mivel nem látjuk, mi van belül a méhüregben: az eljárás hordoz némi rizikót. Az utóbbi időben megjelent a nyugati országokban a gyógyszeres terhességmegszakítás, ami két tabletta beadásával jár. A módszer drága és felkapott. A gyógyszerek lényegében spontán vetélést váltanak ki, ám sok esetben a méhben benn maradhatnak szövetrészek, amelyekra a szervezet állandó vérzésekkel, gyulladással reagál, mivel nem tudja ezeket kilökni. Előbb-utóbb ugyanúgy műtőasztalon végzi a páciens.
Abortuszturizmus: Azokban a nagyon erkölcsös országokban, ahol törvény tiltja az abortuszt, szintén van magzatelhajtás. Csak nem a kórházakban. Akinek van rá pénze, külföldi klinikákon intézteti el a dolgot. Mintha csak kirándulni ment volna. Nem rontja a hazai statisztikát.
– Indokolt esetben a terhesség hányadik hetéig végezhető abortusz?
– A terhességmegszakítást írásos kérelem alapján végezzük. A biztosítók fedezik a költségeket, ha nem ajánlott megtartani a terhességet, mert az anya olyan gyógyszert szedett, amely nem javallott terhesség idején, és károsodás érhette a magzatot; vagy ha röntgensugárzás érte az anyát és a magzatot; ha fejlődési rendellenességek állnak fenn – ezek inkább a terhesség későbbi stádiumára jellemzőek. Amit még el lehet fogadni, de nagyon ritkán fordul elő: ha az anya olyan betegségben szenved, amely során a terhesség rontana az állapotán, vagy veszélyeztetné az életét. Az esetek zömében az abortusz kérvényre történik, és államilag meghatározott pénzréssel van honorálva. A törvény határozza meg, hogy meddig végezhető el a terhességmegszakítás: az utolsó menstruáció első napjától számítandó 12. héten belül. Speciális esetben, például a genetikai indikációnál, később is megejthető, de ahhoz bizonyítani kell az intrauterin (méhen belüli) állapotot. Azt, hogy az embrió sérült, esetleg nem életképes. Ez a 24. hétig érvényes. Ilyenkor speciális hormon méhen belüli alkalmazásával próbálják kiprovokálni a spontán abortuszt, ami nem minden esetben sikerül – egyéni, hogy a nő szervezete hogyan reagál. Ha nincs más lehetőség, akkor mini császármetszést alkalmaznak.
– Előfordul, hogy a betegek antibébi-tabletta használata alatt esnek teherbe?
– Nincs száz százalékos fogamzásgátlás. A módszerek csúcsán a hormonális fogamzásgátlás van, ennek a legnagyobb a biztonsági hatásfoka. Ritkán fordul elő, hogy valaki teherbe esik, ha rendszeresen, az előírás szerint szedi a tablettákat, vagy ragasztja a tapaszt, felhelyezi a hüvelygyűrűt (ami hormonális fogamzásgátlót tartalmaz). Általában mindig az ember hibázik: elfelejti bevenni a tablettát. Vannak olyan esetek, amikor például gyomorrontás áll fenn, és a nő beveszi a tablettát, de az nem tud úgy felszívódni, ahogy kellene. Kiürül a gyomortartalom, s vele együtt a hormontabletta, amit a nő nem is tudatosít. Ilyenkor a napi dózis kimarad, elindulhat a peteérés.
– Milyen kockázatot jelent az abortusz a következő terhességre nézve?
– Szerencsére azt mondhatom, hogy az orvostudomány jelenlegi műszerezettsége és felkészültsége mellett elégé ritkán jár a terhességmegszakítás olyan jellegű komplikációval, ami a nő számára végzetes lehet, vagy többé nem eshet teherbe. Az orvosok általában nem ezekkel a beavatkozásokkal kezdik a hivatásukat. Először tapasztaltabb, idősebb orvos felügyelete mellett végzik a küretet. A műszerek sterilek, nagyon odafigyelünk, hogy véletlenül se vigyünk fertőzést a méhbe. Azért persze előfordulhat, hogy nem sikerül teljesen evakuálni (kiüríteni) a méhüreget, maradnak benne szövetmaradványok, és ez vérzéssel jár. Az ultrahang megmutatja a gócot, így könnyebb és gyorsabb a gyógyítás. Bármennyire is vigyázunk, hogy ne kerüljön fertőzés a méhüregbe, azért tudni kell, hogy a hüvely nem kimondottan steril közeg, és előfordulhat, hogy – mivel a terhességmegszakításnál ki van nyitva a méhszáj, hogy a műszereket be lehessen vezetni – valamilyen baktérium mégiscsak megtalálja az útját a méhüregbe. A fellépő gyulladásokat antibiotikumokkal sikerül legyőzni. A következő komplikáció a méh sérülése, ami leginkább olyankor fordul elő, ha a páciens méhén van valamilyen fejlődési rendellenesség, amivel az orvos nem számol. Eddigi pályafutásom folyamán nem emlékszem olyan esetre nálunk a kórházban, hogy az abortusz után olyan komplikáció lépett volna fel, hogy a páciensnek ki kellett volna venni a méhét.
– Nem titok, régebben előfordult, hogy házi praktikákhoz folyamodtak a kórházi abortusz helyett. Előfordul még, hogy ilyen beteget hoznak a kórházba?
– Az egyetemen tanultuk, hogy milyen praktikákat alkalmaztak a kuruzslók. Megsértették a méhet, felhurcolták a fertőzéseket. Ma nagy a diszkréció, és mivel mindenki számára elérhető a legális út, senki sem kockáztat. Ez a jelenség általában olyan országokban dominál, ahol, a törvény tiltja a legális terhességmegszakítást. Akár az erős vallási beállítottság miatt, mint Lengyelországban. Ezért alakult ki a lengyel abortuszturizmus Szlovákiában. A magánklinikákon a megszabott összeg kifizetése után elvégzik a beavatkozást.
Mivel a bécsi abortuszklinikákon már régebb óta engedélyezik a gyógyszeres magzatelhajtást, ezeket látogatják a közeli országok fizetőképes lányai-asszonyai. Az egyik ilyen klinika weboldala a szokásos nyugati nyelvek mellett lengyelül, magyarul, szlovákul, románul, sőt kínaiul is kínálja 490-530 eurós áron szolgáltatásait. A tizedik hétig olcsóbb a beavatkozás.
– Orvosként mi a véleménye a művi terhességmegszakításról?
– Nem teszem fel magamnak a lelkiismereti kérdéseket, és nem is nézem meg a terhességmegszakításról szóló elrettentő filmeket. Ha egyszer az ember felvállalta ezt a hivatást – el lehet utasítani lelki meggyőződésből, vallásosságból –, akkor tudatosítja, hogy az abortusz ugyanúgy része a nőgyógyász munkájának, mint a szülés levezetése. Az egyik a szebb, a másik a kevésbé szép része. Ha az abortuszokon gondolkodnék, elmélkednék, akkor a másik gondját vállalnám fel lelkileg. A tizenkettedik hétig minden anyának törvény adta joga van, hogy a döntését meghozza. Hogy miért hozza meg? Biztosan van rá oka. Ebben hiszek. A törvény lehetőséget ad a nőnek: döntsön ő. Én ezért nem fogom bírálni, elítélni.
Abortusztabletták a neten
Évekkel ezelőtt, egy Hana Beckley nevű, Angliában élő hazánkfia árusította az „abortuszcsomagot“ az interneten. Az első tabletta elöli a magzatot, a többi pedig görcsöket okozva kihajtja a szervezetből. Ezek a szerek nem azonosak a nálunk most regisztrált tablettákkal. A hölgy úgy gondolta, hogy nyugodtan árusíthatja a neten, merthogy Nagy-Britanniában orvosi recept nélkül is meg lehet őket vásárolni. Azután felvilágosították, hogy nálunk viszont nem, ezért az üzlet törvényellenes. És veszélyes is. A gyógyszerek hatására különböző komplikációk léphetnek fel, és orvosi segítség nélkül akár meg is halhat, aki ezt használja. Hogy milyen szövődmények? Rossz belegondolni: mi van, ha az elhalt magzat nem távozik, vagy a vérzés nem bír elállni? Nagy felelőtlenség ilyen készítményeket rendelni a neten