Ha nyár, akkor fagyi. Ám azt tudtuk-e, hogy régen csak a felső osztály kiváltsága volt ez a hűsítő édesség? A változást, melynek köszönhetően széles körben elterjedt a fagylalt – tehát ma bármikor hozzájuthatunk –, egy találmánynak köszönhetjük. És bizony a forradalmi fagylaltgép feltalálása egy nő, mégpedig Nancy Johnson nevéhez fűződik.

Nancy Johnson egy olyan kor Amerikájában született, amikor a nők szerepe a háztartásbeli feladatok ellátására és a gyereknevelésre korlátozódott. Ő mégis többre volt hivatott ennél. Hogy miként virágoztatta fel a fagyigyártást Nancy ötlete, és miképp szállt harcba a rabszolgák emberi jogaiért ez a kivételes nő? Összeállításunkból kiderül.

a-no-akinek-a-fagyigepet-koszonhetjuk-kezdo.jpg

Nancy Johnson 1794-ben született Amerikában, Philadelphiában. 1823-ban hozzáment tudós férjéhez, Walter Rogers Johnsonhoz, aki később az Amerikai Tudományfejlesztési Egyesület első titkáraként dolgozott. Nancy, miképp a kor női, háziasszonyi pozícióba kényszerült, nem rendelkezhetett saját vagyonnal, nem szavazhatott – és persze nem ismerték el őt feltalálóként sem!

a-no-akinek-a-fagyigepet-koszonhetjuk-portre.jpg
Nancy Johnson portréja

A gyártási jogokat tehát 1843-ban eladta egy férfinak, mégpedig egy William Young nevű iparosnak, aki végül Johnson Patent Ice-Cream Freezernek nevezte el a találmányt.

A Nancy találmánya előtti időkben a hideg finomság csupán az előkelő réteg számára volt megfizethető, mivel azt nehézkes elkészítése okán csakis cukrászmesterek készítették.

Miért volt forradalmi Nancy találmánya?

Ahhoz, hogy megértsük, miért is volt forradalmi Nancy Johnson találmánya, előbb kis betekintést kell tennünk a korabeli fagylaltkészítés kulisszái mögé. A fagylaltot akkoriban még a nem túl praktikus fazékfagyasztó módszerrel készítették, amikor is a hozzávalókkal teli fémedényt belehelyezték egy vödörbe, amely jéggel volt telítve.

Ezután kevergetni kezdték az edény tartalmát, a végtermék azonban közel sem volt a mai fagyi állagához hasonló – egy vizes, csomós massza született belőle. Ezzel szemben Nancy kézi hajtású lapátos fagyigépe nemcsak hogy 30 perc alatt készítette el mindenki kedvenc jeges desszertjét, de állagban is sokkal minőségibbé tette azt.

a-no-akinek-a-fagyigepet-koszonhetjuk-fagyigep.jpg
Bár a technológiai megvalósítás és az anyagok ma már nem ugyanazok, a fagyikészítő gépek működési elve a mai napig a Nancy-féle gépen alapul!

Nancy szerkezete, amely áram nélkül működött, praktikus méretű volt, s nagyban leegyszerűsítette a fagylaltkészítés menetét. Az említett fémedényt itt ugyanúgy egy vödörbe helyezték, de közéjük jég és kősó került, amely a jég olvadásának mérséklésére szolgált.

A tej számára ezáltal elegendő idő jutott arra, hogy egy vékony réteget képezzen a vödör belsejében.

a-no-akinek-a-fagyigepet-koszonhetjuk-fagyigep-ma.jpg

A hajtókarral forgatott lapát pedig folyamatosan lekaparta az edény falára fagyott gyümölcsös tejet, s így újabb és újabb rétegek keletkezhettek rajta. Az állandó keverés és hőmérséklet egy sokkal egyenletesebb és minőségibb végterméket eredményezett. A fagylalt nem csupán jobbá vált, elkészítése pedig gyorsabbá, de olcsóbb is lett, és ezáltal az alsóbb társadalmi rétegek is könnyebben hozzájuthattak. 

A jeges nyalánkság pedig megkezdhette határtalan terjeszkedését...

Fagylaltot és szabadságot!

Nancy nem csupán a fagylalt élvezetét szerette volna megosztani az emberekkel származási és osztálybeli megkülönböztetések nélkül, hanem a rabszolgák emberi jogaiért is felvette a harcot.

Nővérével csatlakozott az 1846-ban alapított Amerikai Misszionárius Szövetséghez, amely a rabszolgák felszabadításáért, az afroamerikaiak oktatásáért, a faji egyenlőségért, illetve a keresztény értékek terjesztéséért küzdött. Később testvérével együtt felszabadított rabszolgák tanításába fogtak, s eközben Nancy két örökbefogadott gyermeket nevelt férjével.

minden_reggel_ujno.sk.png

A fagylaltkészítés és az emberi jogok élharcosa végül 1890-ben hunyt el Washingtonban 95 éves korában. Hosszú élete során folyamatosan kiállt saját és mások egyenlőségéért, s a diszkriminatív korlátok ellenére találmányával hozzájárult a fagylaltipar felvirágoztatásához.

Legközelebb ha egy hűsítő, krémes fagylaltot ízlelünk, jusson eszünkbe egy pillanatra Nancy Johnson, valamint az, hogy mennyi történetet őrizhet magában még egy gombóc fagyi is...

Fekete Magdolna
Cookies