A Franz Schubert Társaság évente megszervezi a Schubert Fest komolyzenei fesztivált. A társaság alapítója a Gyöpös házaspár, István és Mónika.

Mónika az egyik pozsonyi művészeti alapiskola hegedűtanára. Férje, István hegedűművész, aki szintén tanít, csak épp a Pozsonyi Állami Konzervatóriumban. Az ő nagy álma volt a társaság létrehozása, mert nagyra becsüli Schubert muzsikáját. Hisz a komponista már 13 évesen csodálatos dallamokat komponált: fiatalon annyi művet írt, mint senki más. Valamint sehol máshol nem élt Ausztrián kívül, csak Zselízen – amiért hálás is neki a város.

10-evados-fesztival-kezdo.jpg
Marouf Krisztina

Liszt Ferenc szavaival élve „ez a zeneszerző a legnagyobb poéta, akit a világ valaha is megismerhetett”. Talán azért is, mert ő a műdal királya: több mint 600 dalt komponált. A Schubert Fest immár hagyomány, idén a 10. évada kerül majd megrendezésre. S nem csupán Zselízen, több más helyszínen is rendeznek koncerteket a zeneszerző tiszteletére.

Családi ügy?

Tulajdonképpen a fesztivál családi ügynek számít, hiszen a Gyöpös házaspár szervezi (Mónika és István amúgy Oroszváron élnek); de részt vállal benne lányuk, Marouf Krisztina (a képen) is, aki Németországban telepedett le. Krisztina zongoraművész, aki a családból hozta a zene szeretetét. Gyerekkorában hegedült, majd hátraarcot csinált: talán mégsem ez a hangszer lesz az igazi. Volt egy zongora a nagyszülői házban, áthozták neki, azontúl azon gyakorolt.

– Így lettem zongoraművész – meséli Krisztina mosolyogva. – Kislányként nagyon tetszett, hogy ott állok a pódiumon, s tapsolnak nekem. Egymás után nyertem a versenyeket. Pozsonyba jártam, a Duna utcai magyar iskolába, de eldöntöttem, hogy Bécsbe megyek tovább, mert az a zene városa. Tizenhárom évesen sikeresen felvételiztem a bécsi zenei egyetemre, a különleges tehetségek osztályába.

Öt éven keresztül tanultam egy magyar zongoratanárnőnél, Joó Imolánál, közben leérettségiztem a pozsonyi konzervatóriumban, érettségi után pedig Hamburgba költöztem, s az ottani zeneművészeti főiskolán folytattam a tanulást. Utána Weimar következett, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola, ahol Szokolay Balázs Liszt Ferenc-díjas zongoraművésznél végeztem el a mesterfokot.

– Mióta kedvence Franz Schubert zenéje?

– Már gyerekkorban rajongtam a Pisztrángért. Zongoradarabjait a konzervatóriumban ismertem meg, akkor kezdtem az Impromptu zongoraműveket játszani. Mélyebben a fesztiválok kapcsán kezdtem foglalkozni Schubert zenéjével, egyre több műve került a repertoáromba. Schubert híres mottója – „Az, ami a szívemben van, azt adom a világnak” – közel áll hozzám. Hisz én is eszerint élek: amikor zenélek, megáll a világ, és csak a zene van. Öröm számomra, hogy a szüleim életre hívták ezt a társaságot. Apukám kíváncsi ember, aki az önfejlesztés igényét próbálja átadni a tanítványainak. Már 25 évesen a konzervatóriumban tanított, itt ismerkedett meg az anyukámmal.

– Hogy alakult ki a kötődésük Zselízhez?

– Az első koncertek még a Baglyos házban voltak, ahol állandó Schubert-tárlat látható. Ebben a házban lakott a zeneszerző, alig pár méterre a kastélytól. Később a kastélyban sikerült létrehozni egy hangversenytermet. Felemelő érzés tudni, hogy Schubert itt sétált a parkban, és esténként a családnak zenélt a kastélyban.

minden_reggel_ujno.sk.png

– Mitől nemzetközi a Schubert Fest?

– Németországban tanultam, a mai napig ott élek. Sok zenészt ismerek, s ők szívesen jönnek Zselízre, hiszen óriási élmény látni a múzeumban a zeneszerző személyes tárgyait: a szemüvegét, a kalapját... Volt zongoratanárom, Szokolay Balázs is játszott nálunk, de például a világtalan magyar zongoraművész, Érdi Tamás vagy Czabán Angelika énekesnő, továbbá Henrik Grau gordonkaművész Lübeckből vagy Sofia Reuter Hamburgból szintén felléptek. Egyébként Németországban a műdal fontos műfaj, rengeteg műdalversenyt rendeznek.

– Milyen terve van a Schubert Társaságnak?

– Azon vagyunk, hogy Zselíz és a környező városok jobban megismerhessék a zeneszerző munkásságát. Ám Bartók, Kodály, Haydn, Debussy, Hummel, de még Ligeti György tiszteletére is szerveztünk már hangversenyeket. A fesztivál része a Schubert Akadémia, ahol fiatal zenészeknek nyújtunk szakmai segítséget mesterkurzusok és workshopok formájában. Egyébként az idei Schubert Festre októberben kerül sor, illetve Zselízen két hangversenyünk is lesz, az egyiken ifjú tehetségek is bemutatkoznak.

Novák Zita
Cookies