Futó Évi kertépítő tanácsai a zöldebb kertért!

A természetnek mindennel célja van. A talaj alfája és omegája a mikrobiom, amelyet a mikroorganizmusok, a gombák és az apró élőlények harmonikus összessége alkot. Ahol nincs harmónia, ott a talajjal van probléma. Ebből adódóan a növény nem tudja felvenni azt a tápanyagot, amelyre szüksége van a fejlődéshez. Az immunrendszere gyengül – mi meg nem kapjuk meg a növénytől azt, amit várunk.

zold-vilag-kezdo.jpg

Biodiverzitás

Avagy hogyan vonzzuk be a vadvilágot a kertünkbe? Munkacsökkentő előnyökkel járhat, ha megjelenik a vadvilág a kertben, hisz megeszik például a tetveket. Egyetlen katicabogár-lárva is több száz tetvet fogyaszt el egy nap, az énekes madarak pedig megeszik a kullancsokat.

Minél több beporzót sikerül a kertbe csalogatni, annál nagyobb termésre számíthatunk, hisz ők porozzák be a zöldségeket is: a cukkinit, a padlizsánt, a paprikát.

Szomoru Miklóst a Kert TV-ből ismerhetjük. Saját YouTube-csatornája van, amelyen hasznos tanácsokat ad az érdeklődőknek. Nyáron Negyeden járt Futó Évi  egyik nyitott kertnapján... A képen Miklós pilisszentkereszti angolkertje: a magyar kertek legszebbike. Munkásságának hála rengetegen kapnak kedvet a kertészkedéshez, ami nála ökológiai elveken alapul.

zold-vilag-szomoru-miklos.jpg

No dig!

Ne áss! Az ősz legkimerítőbb feladata a kert (derekat nem kímélő) felásása. A forgatás azonban rongálhatja a talajok szerkezetét, ezzel együtt a lebontásban résztvevő talajéletet is. Csak gondoljunk bele, a természetben nincs talajforgatás. A lehullott levelek és az egyéves növények elszáradt részei sűrű avart alkotva ott maradnak a felszínen, majd a tél során bekerülnek a talaj körforgásába. Az ökotudatos kertész ezért nem ás, mert azzal megzavarja a föld mikrobiomját.

zold-vilag-erdo.jpg

Nem mindegy, hová ülteted

Futó Évi az északi oldalra, a kapu elé még évekkel ezelőtt egy kislevelű hársfát ültetett, amelyik megfogja a hideg szelet. Az illatos hársfa maga a csoda: virágját teára használják, az idén szörpöt készített belőle. Ősszel mesés színekben pompázik, az aranysárgától a narancssárgáig: öröm ránézni. A hársvirágszedés a közösséget is összehozza. Egyébként a hársfa lehullott leveléből és elszáradt virágzatából készül az egyik legjobb minőségű komposzt.

Honnan lesz takarónk?

Évi a gyomot nem húzza ki, csak levágja. Kihúzva ugyanis megbolygatná a takaróréteget, ráadásul a gyom után üreg maradna. A komposztálás úgy megy végbe, hogy a növényzet itt marad egészen tavaszig. Házigazdánk tavasszal visszavágja a növényeket: így lesz egy csomó elszáradt növényrésze. Ezeket ledarálja (miáltal összekeveredik a sokfajta növény), majd a keveréket visszarakja az ágyásra. Az lesz a takaróanyag, ami folyamatosan komposztálódik, és visszajut a földbe.

A miheztartás végett: takaróanyagot csak az első évben kell beszerezni, amikor sűrűn beültetjük az ágyást. Utána a növény részei fognak takaróanyagként funkcionálni.

A kerti tóban van alga

Az alga egy élő szervezet, de ahol túl nagy a jelenléte, ott a filtrációval lehet gond. Ebben a tóban két vízszűrő filter is van: a filtereket ugyanis jó túlméretezni. Ez egy hasznos tipp. A vízi élet nagyon fontos a kertben, mert magas a biodiverzitása. Évánál a tóban mindig van néhány Zsolti is. (Zsolti a béka: Évi kis unokája hívja így a Bëlga zenekar ismert nótája után.)

A növényeknél is törekedjünk a diverzitásra, integráljunk minél több növényt és fajt a kertünkbe. A holtfa lehet kiszáradt fa, amely különféle gomba- és növényfajoknak nyújt táplálékot. A benne élő parazita rovarok pedig fakárosító ízeltlábúakkal táplálkoznak. És így tovább. Ilyen bonyolult világ a természet világa, amit nem lehet csak egy-egy fajra leredukálni, mert ha azok elpusztulnak, akkor elpusztulhat az élet is. A hiedelmekkel ellentétben a holtfa nem betegséget terjeszt.

zold-vilag-mehek.jpg

minden_reggel_ujno.sk.png

Novák Zita
Cookies