Legtöbben megtapasztaljuk életünk során, mennyire zavarba ejtő tud lenni az ismerkedés valakivel, akit még sosem láttunk azelőtt. S ez különösen igaz az online párkeresésre. Kifogyunk a témákból, nem tudjuk kifejezni magunkat úgy, ahogy szeretnénk... Ám mi lenne, ha azt mondanánk: van „valaki”, aki elvégzi helyettünk a „piszkos munkát”? Aki frappáns válaszokat, ügyes bókokat ajánl, segít a profilunkat figyelemfelkeltőbbé tenni, esetleg kitalálni, milyen legyen az első randi...
A mesterséges intelligencia megváltoztatja a világot. Ez alól nem kivétel az online ismerkedés színtere sem. Ma már könnyedén előfordulhat, hogy a párt kereső személynek egy robot írogatja a válaszokat. Miről lehet felismerni, hogy közbelépett a mesterséges intelligencia? Milyen lehetőségeket és visszásságokat rejt magában a párkeresést tekintve ez a modern technológia?
A Tinder egy okostelefonokra kifejlesztett társkereső alkalmazás. Helymeghatározás segítségével talál potenciális partnereket a felhasználónak, akik a rendelkezésükre álló információk alapján balra („nem érdekel”) vagy jobbra („érdekel”) húzhatják őket. Ha két ember kölcsönösen jobbra húzza egymás profilját, tehát „matchelnek”, az applikáció segítségével üzenetet írhatnak egymásnak.
Tizenegy évvel ezelőtt, amikor a Tinder megjelent a világhálón, még senki nem sejtette, hogy a mobilapplikációval létrejött ismerkedés egyszer fájdalmas és kimerítő lesz. Már megjelenése után öt évvel napvilágot láttak az első elmarasztaló vélemények: a Tinder-használat feszültséget gerjeszt; használói kiégésre, fáradtságra panaszkodnak, hiszen a felhozott potenciális partnereket egyszerűen lehetetlen végigolvasni; a csetelésnek se vége, se hossza – ráadásul személyes találkozásokra alig kerül sor.
Noha a statisztikák szerint a fiatalok leggyakrabban az applikáción keresztül ismerkednek, ezek az ismerkedések ritkán sikeresek. A randevút napokon keresztül tartó keresgélés előzi meg, érdektelen profilok tömkelege kerül a bal oldalra, és a keresőktől órákat vesznek el a semmitmondó („Hogy vagy?” – „Megvagyok.”) párbeszédek.
Legújabban a mesterséges intelligencia megjelenése borzolta fel az ismerkedési applikáció állóvizét. Alaposan megváltoztatta az online randevúzást: egyrészt célirányosan ajánl lehetséges partnereket, másrészt segít a saját profil elkészítésében, és ötleteket ad, hogyan beszélgessünk a partnerrel.
Mint egy kerítő
Az eddigi ismerkedési applikációk bizonyos mértékig megszűrték, hogy kit mutatnak be a keresőnek. Ezen a szűrőn azonban sok mindenki átjutott – leginkább azok, akik életkorban és a tartózkodási helyet tekintve szóba jöhettek, de mások is. A mesterséges intelligenciát alkalmazó appok azonban sokkal agyafúrtabb előválogatást ígérnek!
Például az Iris Dating applikáció indításképpen a fotóbankból bemutat egy sorozatot, és a keresőnek az arcképek alapján el kell döntenie, kit tart rokonszenvesnek. Amikor ezzel a módszerrel megállapítja, hogy valakinek milyen típusú nők és férfiak tetszenek, hasonló típusokat vonultat fel, akik azonban már valóságosak, és az adott lájkok száma alapján rangsorolja őket.
Az Elate ismerkedési app fejlesztői alkottak egy Dara nevű coachot (sikertrénert), aki tanácsot ad a saját profil elkészítéséhez, a fényképek kiválasztásához, és javaslatot tesz, ki lenne megfelelő társ. Sőt, még ahhoz is ötleteket ad, milyen legyen az első randi...
Digitális Cyrano
Sok ember az ismerkedési oldalakon már ma is a ChatGPT segítségével fényezi az önmagáról szóló bemutatkozó szöveget, és a válaszok írásakor is elfogadja annak tanácsait. Zavarba ejtő dolog beszélgetni valakivel, akivel még soha nem találkoztunk, ezért a párbeszéd eleje többnyire sematikus és unalmas (Mondj valamit magadról!), esetleg erőltetett és eredetieskedő (Szereted, ha a lábadat masszírozzák?). A ChatGPT tehát úgy viselkedik, mint a színdarabbeli Cyrano: szép szavakkal és ötletekkel eredetivé varázsolja a párbeszédet – helyettünk. Ma már vannak például olyan applikációk (egyelőre csupán angolul), amelyek ügyes bókokat szerkesztenek a partner számára!
Az online ismerkedési appot használók között végzett felmérés szerint a 25–35 éves ismerkedőknek már a 20 százaléka, főleg a férfiak, elfogadják az app segítségét. A többség elmondta, hogy ez a segítség jelentősen megemelte (átlagosan 40 százalékkal) a lehetséges partnerek érdeklődését.
Az egyik ilyen app a Your Move, amelyről alkotója, Dmitri Mirakyan ezt mondja: „Nagy különbség van aközött, ahogy az emberek megnyilatkozni szeretnének, és aközött, ahogy ez a valóságban sikerül nekik. Amikor az ember azon igyekszik, hogy pontosan megfogalmazza, mit érez, sokszor figyelmen kívül hagyja a partner jelzéseit, hogy őt mi érdekelné. Esetleg belebonyolódik a mondanivalójába.” Egy másik hasonló applikáció a Rizz néven fut. A Berkeley Egyetem négy hallgatója fejlesztette ki. „Az információs technika hallgatói vagyunk, egész nap a szobában ülünk, és kódokat írunk. Ezt az appot azért alkottuk meg, mert nem volt lehetőségünk beszélgetni a többiekkel” – mondta az egyik fiú, Charis Zhang.
A szégyenlős serdülő vagy a hallgatag kislány a mesterséges intelligencia segítségével át tudja hidalni elszigeteltségét, részt tud venni a mély gondolatokkal folyó személyes beszélgetésekben, amelybe saját ötleteit is könnyedén beleszőheti.
Két robot beszélget?
A dolognak természetesen hátulütője is van: a beszélgetőpartner nem is sejti, hogy a mesterséges intelligencia segíti a beszélgetést. Valószínű, hogy nem díjazná, ha tudná. Az OKCupid nevű ismerkedőoldal felmérése szerint tíz ember közül hét úgy nyilatkozott, hogy csalásnak tartja a mesterséges intelligencia használatát, mert megrendíti a bizalmat a másikban. A legtöbb ember számára kényelmetlen az a gondolat, hogy ember helyett egy robot írja a válaszokat. Nem is szólva arról, hogy a robot mindig csak robot marad, amelynek szavai és ötletei mesterkéltek és erőltetettek, egyszóval furcsák. A Rizz egyik használója például arra panaszkodott, hogy amikor egy nő azt írta neki, ismeri azt az éttermet, ahol a legjobb szusit készítik, az applikáció a következő választ javasolta: „Örülök, hogy szereted a szusit. Úgy látom, pontosan tudod, milyen legyen a számodra ideális randi, és ez szuper! Remélem, nemsokára megtalálod az igazit!”
Meddig mehetünk el?
A fő kérdés az, van-e értelme annak, hogy az ember helyett egy robot beszélgessen azzal, akit meg akarunk ismerni. A pszichológus így fogalmazta meg a választ: „Amikor saját tapasztalat helyett a robotot használjuk, valójában lemondunk a másik ember közelebbi megismeréséről. Minden személyes kapcsolat során tanulunk és fejlődünk, és ha magunk helyett a robotot beszéltetjük, értékes tapasztalatok szerzéséről mondunk le.”
Az ismerkedésben ugyanis benne vannak a kellemetlen percek, a bizonytalankodások, és ezek feloldása is. Amikor az emberi mozzanatokat mesterségesen létrehozott szöveg helyettesíti, valójában megtiltjuk, hogy látható legyen sebezhetőségünk, emberi vonásaink.
A legtöbb ember számára kényelmetlen az a gondolat, hogy ember helyett egy robot írja neki a válaszokat.
Hogyan ismerjük fel, hogy robottal társalgunk?
Gyanakszunk, hogy online beszélgetőtársunk számára a mesterséges intelligencia találja ki a frappáns válaszokat? Ezekre a jelekre figyeljünk:
- A robot szabályos köznyelven és egész mondatokban felel.
- Nem követ el helyesírási hibákat.
- A válaszban gyakran megismétli az általunk írt mondatok egy részét.
- Néha furcsa válaszokat ad, amelyek nem illenek a beszélgetésbe. Például nem azt kérdezi, hogy „Mi a kedvenc ételed?”, hanem azt, hogy „Melyik a kedvenc dinoszauruszod?”.
- Soha nem ejt szót a jelen hétköznapi dolgairól.
- Soha nem rosszkedvű.