Vajon miféle titkot őriz a kaláris, amit a modern nő már elfelejtett? Képeinken a szenci Möggyes néptánccsoport kalárisait láthatjuk. Írásunkban a szenciek vezetőjét, Strešňák Dagmart kérdezzük a kaláris rejtélyéről.
Mi az a kaláris?A kaláris vagy kláris a latin corallus (korall) szóból ered. A legjelentősebb magyar népi ékszer: fonalra felfűzött gyöngyszemek füzérét jelenti. A 19-20. században a magyar parasztlányok és menyecskék táncos, de templomi ruhájához is szinte kötelezően hozzátartozott. Sok helyen kislánykortól öregkorig kinek-kinek megvolt az őt megillető milyenségű, mennyiségű gyöngysora. A kaláris elfeledett női örökségünk!
Suhog a szoknya, repül a pántlika, dobognak a csizmák. A lányok nyakában csillog a többsoros piros gyöngyfüzér. A szenci Möggyes néptánccsoport áll a színpadon. Igen, ezt sem tudtuk: a tánccsoportok kalárisait nem készen veszik, hanem nyakra készítik. Így találtunk rá Strešňák Dagmarra: ő fűzi a gyöngykalárisokat, minden műsorhoz az aktuálisat.
Hogyan kezdődött? Tizenöt évvel ezelőtt az első fellépésükre (s azóta a többi műsorhoz is) ő varrta a szoknyácskákat a lányoknak... Na de mi kerüljön a nyakba? Dagmar a férjével, Gáborral együtt vezeti a néptáncegyüttest, s otthon a mai napig emlegetik, hogy anno egy piros karácsonyfafüzért vágtak darabokra, az került a lányok nyakába.
A rögtönzött kaláris nem volt hosszú életű, az izzadság hatására lepattogott róla a festék, s megfogta a nyak bőrét. Dagmar akkor már tudta, hogy nincs apelláta, nekifoghat a gyöngyfűzésnek.
– Mindig is szerettem a két kezemmel kreatívkodni – mondja. – Középiskolás koromban fűztem először gyöngyöt. Az évek alatt aztán ellestem a mintázatokat, a technikákat, hogy fűzés közben mire kell figyelni. Nem lehet megspórolni az izzadságos részt, mert azért ez munka. Kezdetben a gyöngyöket egyszerű cérnára fűztem, mert nehezen tudtuk beszerezni a hozzávalókat. A régi láncokat ma újrafűzöm, erősebb szilikonra. Az tartósabb, így előadás alatt kisebb az esély, hogy elszakad és százfelé repül. Manapság a hobbibolt kínálata szerencsére bővelkedik gyöngyökben. Az interneten is lehet rendelni, viszont jobb élőben megnézni a gyöngy fényét – jobban egymáshoz tudjuk párosítani a színeket.
Strešňák Dagmar
– Milyen gyöngyöket használsz?
– Az üveggyöngy a megfelelő a kalárisok fűzéséhez, szebben csillog, mert megtörik rajta a fény. Szépek az egyszerű kis gömbök is, akár gyöngyházfényben, akár más színben. De fűztem kalárist fagyöngyökből is, mert szép színeseket találtam. Ezek az erdélyi Györgyfalva viseletéhez készültek. Az erdélyi viseletekhez jellemzően inkább a sötétebb színekkel kombinált piros illik. Egy néptáncos lánynál alap, hogy legyen egy fehérebb, egy világosabb és egy piros kalárisa. A többsoros kaláris nehéz, negyed kilót is nyomhat. Ugyancsak nehezebb a széles sárközi gyöngygallér is.
– Milyen korú lányok hordanak nálatok kalárist?
– Tizenhárom-tizenöt éves kortól kezdve már többsoros, igényesen fűzött kaláris díszíti a lányok nyakát. Az illem megköveteli, hogy a tájegységhez hű kalárisok legyenek a viseletek kiegészítői. Ha pedig a gyöngyfüzér szétszakad, érvényes, hogy nem hajolunk le érte a talajra, hanem táncolunk tovább. Alkalomadtán odébb rúgjuk a csomót, aztán vagy túléli, vagy nem.
– A mai lányok szeretik gyöngykalárist?
– A nagylányok jobban kihúzzák magukat, mikor a szépen fonott haj alatt ott csillog a kaláris. A nagyobb lányok már próbálkoznak a fűzéssel. Látják, hogy a mindennapi ruháimhoz is viselek kalárist. Például ezt a kéket, ami most a nyakamon van, a civil ruháimhoz, hétköznapi használatra készítettem.
– Mennyi egy kaláris elkészítési ideje?
– Gyakorlott kéznek három óra. A Covid alatt rengeteg szép kalárist fűztem, hisz a fellépések elmaradtak. Persze nem egy ültő helyemben csinálom meg az egészet. Néha hetekig szét vagyok rakodva a nappaliban: mindig fűzök egy kicsit, s minden sorral szaladok a tükör elé. Figyelni kell a hosszra, mert akkor fekszik szépen a nyakon, ha több gyöngy kerül egy sorba. A legfelső sortól haladok lefelé, a sorok végét egy darab anyaggal fogom össze, ami utoljára kap egy díszes borítást. Erre kerülnek a csatok. Előnye, hogy jól tart tánc közben, hátránya viszont, hogy nem állítható, minden darab adott nyakméretre készül. Ha pántlikát varrok a szélhez, akkor univerzálisabb használatú lehet, ám a szalag hamar kioldódik, s a kaláris lerepül.