A Z generáció az első olyan nemzedék, amelyik lényegében a közösségi hálón nőtt fel. Életmódjuk és szórakozási szokásaik ennek köszönhetően (is) jelentősen eltérnek az előző generációkéitól.
Miközben a múltban a diszkó és a nagyszabású házibulik adták a központi élményeket, manapság a fiatalok inkább a szociális médián, kisebb fesztiválokon és szűk körű otthoni összejöveteleken keresnek szórakozási lehetőségeket. Hogyan viszonyulnak ezek a fiatalok a szexhez, az italhoz és a tudatmódosító szerekhez? Írásunkban ezt a témát boncolgatjuk.
„Én 1979-ben születtem. Ha visszagondolok rá, hogy húszéves lányként mivel töltöttem a szabadidőmet, vad péntek és szombat esték rajzolódnak ki az emlékezetemben, amikor órákat töltöttem bulikban, diszkókban, klubokban. A barátnőimmel mindenhol ott akartunk lenni, ahol történt valami. A bor, a sör, a rum kólával, néha egy-két slukk marihuána. Otthon töltött hétvége? Soha. Az volt az életcélunk, hogy „kint legyünk a világban”: ismerkedjünk, barátkozzunk, szórakozzunk, nevessünk, szexeljünk. Nem volt mobiltelefon, éjjeli üzenetváltás, nem mondtuk le a randit az utolsó percben, mert berezeltünk. Szakítani is szemtől szemben szoktunk” – meséli Ivett.
Nem kell félni, ez az írás nem arra megy ki, hogy „a mi időnkben minden jobb volt”. A mai Z generáció, vagyis azok, akik 1995 és 2010 között születtek, sok tekintetben öntudatosabbak és megfontoltabbak, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy kevésbé szeretnek szórakozni.
Harangoztak a diszkóknak?
Nemrég arról olvastam egy cikket, hogy városon és falun is sorra szűnnek meg a klubok és a diszkók. Akkor mégis hol és hogyan szórakozik a jelenlegi ifjúság?
„A Z generáció ideje nagy részét a szociális hálón tölti. Még hébe-hóba előfordul, hogy van rendezvény a klubban, vannak fesztiválok és diszkók, de egyre kevesebb” – mondja egy kisvárosi rendezvényszervező. Ennek oka véleménye szerint a kényelem, de anyagi megalapozottsága is van, hiszen a belépőjegy egy-egy fesztiválra és az elfogyasztott ital olyan összeget tehetnek ki, ami már jócskán megtépázza a költségvetést. „Ráadásul egy hagyományos kocsma vagy diszkó már nem felel meg a Z generáció igényeinek. A tapasztalataim alapján ugyanis a fiatalok inkább otthon rendeznek bulit: szigorúan szűk ismeretségi körben, olyanokkal, akikkel megegyezik az érdeklődési körük, vannak közös témáik vagy szexuális elvárásaik.”
Amikor egy alkalommal elmondtam az unokahúgomnak (2000-ben született), hogy az én időmben egy kisvárosban hogyan zajlott a hagyományos pénteki diszkó, a fiúk hogyan kértek fel minket táncolni vagy hívtak meg egy italra, kinevetett. Ő is szeret szórakozni, csak egy kicsit másképpen.
A barátjával vagy a barátnőivel kisebb formátumú zenei fesztiválokra járnak. Dohányoznak, de szinte soha nem isznak tömény alkoholt. Egyik ismerősöm huszonnégy éves lánya, Emma pedig egyáltalán nem jár ilyen rendezvényekre. Elmondása szerint a szórakozásra kizárólag valamelyik ismerőse vagy barátja lakásán kerül sor.
„Nem igaz, hogy a mi nemzedékünk unalmas. Ellenkezőleg. Mi úgy akarunk szórakozni vagy bulizni, ahogy nekünk tetszik. Utazgatunk, sportolunk. Talán csak egyszer voltam részeg életemben. Nem értem, az emberek mit szeretnek benne” – összegezte Emma.
Ital helyett fű
A felmérések azt mutatják, hogy a Z generáció kevesebb alkoholt fogyaszt, mint az előtte járó nemzedékek. Talán azért, mert nagyobb bennük a felelősségérzet? Nem. A mai fiatalok azért isznak kevesebbet, mert az alkoholt más italokkal keverik, például energiaitallal. Ami a tudatmódosító szereket illeti, a fiatalok egy része ellenzi az intravénásan alkalmazott drogokat. Elsősorban a tűszúrástól félnek, és a vénásan bevett drogot utolsó állomásnak tekintik. Nem akarnak olyanok lenni, mint az aluljárókban tengődő „szerencsétlenek”.
A mai trendnek a különféle pszichoaktív szerek szedése felel meg, amelyeket üdítőkbe keverve fogyasztanak, tabletta formájában, felszippantva vagy a nyálkahártyára kenve. A Z generáció rendszeresen használ marihuánakivonatot, tehát THC-t (tetrahidrokannabinolt), HHC-t (hexahidrokannabinolt) vagy CBD-t (kannabidiolt), illetve kratomot (pszichoaktív szer, egy délkelet-ázsiai fa levele). Népszerű a MET (metamfetamin, pervitin) és a kokain is.
Hogy mi a motiváció? Egyszerűen a kísérletezés vágya. Új élmények, tapasztalatok, a feldobottság megélése. A Z generáció – szemben a szülőkkel – többet foglalkozik a lelkével, önmagával. Információkat gyűjt, és amit felfedezett, azt maximálisan felhasználja. A szociális hálón minden témakörhöz, ami érdekli, talál anyagot, és hasznos tanácsokat is kap. A szerzett információkat sikeresen fel tudja használni a munkájában és az életében egyaránt, bár néha önpusztító ötletekkel is szembe találja magát.
Az interneten található vélemények gazdag tárházának, illetve a közösségi hálón való véleménycsere lehetőségének köszönhetően ez a nemzedék érzékenyebb, toleránsabb, nyitottabb az új társadalmi, kulturális és szociális problémák irányában.
A szex még várhat
Sok kutatás bizonyítja, hogy a Z generáció tagjait a szex nem érdekli akkora mértékben, mint a korábbi nemzedékeket. Az amerikai General Social Survey adatai arról tanúskodnak, hogy az Egyesült Államokban nőtt azoknak a férfiaknak a száma, akiknek életében nincs jelen a szex. A 2000-es évben például a 18 és 24 éves férfiak korosztályában öt férfi közül egynek az egész évben nem volt szexuális kapcsolata. Ma ez az arány még inkább változott, most három férfi közül egy nem szexel egész évben.
Többféle magyarázat kínálkozik. Egyrészt az, hogy a fiatal férfiak egy része az intim együttlét helyett inkább a szociális hálót választja – vagy pornót néz. Szerepet játszik ebben az elszigeteltség is, hogy személyes kapcsolattartás helyett a fiatalok csak csetelnek, s a fizikai kontaktusra egyáltalán nem kerül sor. Ezt Emma is megerősíti: „Öt fiúval rendszeresen írogatok. Közülük csak egyvalakivel szexelek, vele is ritkán.” Emma egyébként tizennyolc éves korában vesztette el a szüzességét. „Az édesanyám csodálkozott, mert elmondása szerint ő tizenöt éves korában átesett az első együttléten, egy olyan valakivel, akivel aznap ismerkedett meg a diszkóban. Azt mondta, semmi szépség nem volt benne. Ilyesmit egyáltalán nem értek” – fejezi be Emma.
A Z generáció tagjai valóban hajlamosak rá, hogy később kezdjék el a nemi életet. Jobban ismerik az együttlét kockázatait, és körültekintőbbek. Ezenkívül nyíltan beszélnek a nemiségről, és a szexben nagy hangsúlyt fektetnek a kölcsönös beleegyezésre és az egyetértésre. Számukra fontos a megbeszélés, a határok tiszteletben tartása. További magyarázat lehet az is, hogy miért szexelnek kevesebbet: a minőséget részesítik előnyben a mennyiséggel szemben. Többet kísérleteznek például új testhelyzetekkel, erotikus segédeszközöket használnak, de kipróbálják a „hárman az ágyban”-t is, esetleg a saját neműekkel praktizált szexet is. Tehát nem mondhatjuk azt, hogy a szexuális életük szegényesebb, mint annak idején a miénk volt.