1941. június 26-án bombatámadás érte Kassát, amely 32 emberéletet követelt, s több mint 200 sebesültet hagyott hátra. Arról, hogy miként érintette a második világégés a kassaiakat, Szeghy-Gayer Veronika történészt kérdeztük.
A középkor képregényei a freskók voltak. A szegény nép nem tudott írni, olvasni, de valahogy el kellett az emberhez juttatni azokat a történeteket, melyek összekötötték őt az éggel. Most a zselízi templom freskóit boncolgatjuk.
Képriportunkban bemutatkozik Szabó Peszeki Eszter, aki kis családjával a gombaszögi völgy egyetlen lakója. Lírai képeket mutatunk be a gombaszögi völgy lakóinak ünnepi pillanatairól.
Béres Ildikó Köbölkúton varázslatos pékséget működtet, ez az Ildi’s bakery. Ildikó hosszú évek irodavezetői munkájából ugrott át a kétkezibe. Olyan munkát akart, amelynek kézzel megfogható eredménye van, ahol végre alkothat.
Az Ilosvai Néptáncegyüttes darabjának címe Jó szerencsét! – a bemutató pedig nem véletlenül volt Rozsnyón: ezzel is a város bányászmúltjára szerették volna ráirányítani a figyelmet. Kupec Zsófiát, a darab egyik rendező-koreográfusát kérdeztük.
Vannak emberek, akik annyira szeretik a karácsonyt, hogy egész évben a kulisszái között szeretnének élni. Ők térnek be Szentendre ékszerdobozába, a Hubay Házba.
A dunaszerdahelyi Istermeat húsüzemben vendégmunkások is dolgoznak. Kik ők, és mit jelentenek számukra az ünnepek? Milyenek a szerb, a kazah vagy éppen a Fülöp-szigeteki újévi és karácsonyi szokások? (Sonja Mitrovic képén: ortodox ünnepi karácsony a szerb fővárosból, Belgrádból.)
Idén is útnak indult Bélyből a nagy szakállú Mikulás, hogy bejárja a Bodrogközt. December 5-én felnőtt, gyerek egyaránt megtakarítja a cipőjét és a csizmáját, s minden becsületes Mikulás is várja a nagy napot; így van ezzel Salaba István is.
"Leszállt egy angyalka, s azt súgta nékem: gondolj ma azokra, akik a szívedbe férnek! Eszembe jutottál te és a családod, ezúton kívánok békés karácsonyt!"